מתנדבי עמותת אור ירוק קיימו לאחרונה תצפיות ברחבי הארץ כדי לבחון עד כמה דעתם של הנהגים הישראלים מוסחת בזמן נהיגה. במהלך הפעילות נצפו כ-6,408 נהגים בלמעלה מ-100 רשויות מקומיות.

צילום המחשה: shutterstock

בתצפיות בדקו המתנדבים האם הנהגים מדברים בטלפון ללא דיבורית, מחזיקים אותו בידם, קוראים עיתון, מתגלחים, מתאפרים, אוכלים או מתעסקים עם הנוסעים או עם חפצים במושב האחורי.

התצפית נעשתה בשיתוף בנק דיסקונט, כשבין המתנדבים היו גם חברי קבוצות הנוער של עמותת אור ירוק לכבוד שניאור חשין, ומלגאי תכנית המלגות IMPACT של FIDF. נוסף על התצפית שביצעו פנו המתנדבים במהלך הפעילות לעוברים ושבים, הסבירו להם על הסכנות העולות מהיסח הדעת בדרכים וחילקו צמידי סיליקון עם מסרי בטיחות בדרכים.

בין המקומות שבהם התקיימה הבדיקה היתה גם ראשון לציון. מספר הנהגים שנצפו עמד על 63, כש-68 אחוזים מהם התעסקו בדברים נוספים תוך כדי הנהיגה. מתוך כלל הנצפים 11 אחוזים התעסקו בטלפון הנייד, ו-57 אחוזים התעסקו במושב האחורי, בקריאת עיתון, בגילוח, באיפור או באכילה.

מסקר שפרסמה לאחרונה עמותת אור ירוק עולה כי 93 אחוזים מהציבור חושב שלקרוא ולכתוב הודעות בטלפון הסלולארי במהלך נהיגה זו פעולה מסוכנת במידה רבה או רבה מאוד, דבר שלא מפריע ל-47 אחוזים להודות שהם עושים זאת.

הסקר בוצע באמצעות מכון הסקרים "מאגר מוחות". מהסקר עולה עוד כי 45 אחוזים מהנשאלים הודו שהם מדברים בטלפון הנייד במהלך נהיגה ללא דיבורית, ו-84 אחוזים הודו שהם מדברים בטלפון הנייד במהלך נהיגה עם אוזניה או בדיבורית.

"על מנת לצמצם את התופעה המסוכנת של נהגים שדעתם מוסחת בזמן נהיגה, הגיע הזמן שהמדינה תילחם בנהגים שמזלזלים ומסכנים את החיים של כולנו. חייבים להגביר את הנוכחות המשטרתית בכבישים וכך להגביר את ההרתעה", אמר ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק.

"כשנהג יראה ניידת משטרה בכביש הוא לא יחזיק את הנייד ביד, לא יתגלח ולא יסיט את המבט מהדרך. אם היו מספיק ניידות משטרה, אם היתה אכיפה משמעותית ובולטת בכבישים, אם הנהג היה חושש באמת להיתפס הפעולות האלה היו נפסקות ותאונות רבות יכלו להיחסך".