מאניה פישמן | צילום: באדיבות המשפחה

מאניה פישמן, ניצולת שואה בת 96 שוכבת בבית החולים "מלבן" בראשון לציון ומבקשת שמישהו יסביר לה על מה כל המהומה מסביב. "היא מבינה שקורה משהו ואומרת לי שהיא שמעה שרוצים לקחת לה את החדר", מספרת בתה לודמילה. "עכשיו החשש שלה הוא ששוב יפנו אותה והיא תצטרך להתרגל מחדש למקום אחר".

החשש של פישמן נובע מההחלטה לסגור את בית החולים הגריאטרי בראשון לציון "מלבן", זאת על רקע חילוקי דעות בין עיריית ראשון לציון למשרד הבריאות שחייב לעירייה עשרות מיליוני שקלים. בעירייה טוענים כי הם יפעלו לכך שהמקום יישאר פתוח, אך נערכים לטענתם לקרב תודעתי ארוך מול משרד הבריאות, כשבינתיים מי שסובל הם הקשישים ומשפחותיהם.

במשרד הבריאות הכריזו מצדם כי נפגשו אמש (שני) עם משפחות המטופלים בבית האבות והציגו להם מתווה לפתרון אפשרי. על פי המתווה, העירייה תוותר על התביעות שלה, ובתמורה סכום של 30 מיליון שקל יושקעו בבינוי במקום וייפתחו מחלקות חדשות. ובכפוף לכך שדמי השימוש השנתיים בקרקע לא יעלו על 1.5 מיליון שקל.

"כבר אין לה כוח"

אלא שבינתיים גורלם של עשרות הקשישים נותר לוט בערפל. "אמי הייתה נערה צעירה בבלארוס בזמן מלחמת העולם השנייה וברחה מהנאצים לסיביר, שם רבים מבני משפחתה לא שרדו", מספרת לודמילה על קורות אמה. "עלינו לארץ לפני שלושים שנה, ישירות לראשון לציון. אמא שלי עלתה איתנו ועבדה בסיעוד קשישים. היא התגוררה איתנו והייתה בסדר גמור עד שבחודש מאי היא חלתה בדלקת ריאות והגיעה לבית החולים קפלן. לאחר מכן היא לקתה בחיידק בדמה והועברה לבית החולים אסף הרופא ומשם הועברה להמשך שיקום בשמואל הרופא שבבאר יעקב.

לפני כשלושה חודשים הגיעה פישמן ל"המלבן" ולדברי בתה, רק לאחרונה החלה להרגיש נוח במקום. "עכשיו היא שומעת שוב שרוצים לפנות אותה וכבר אין לה כוח. מדברים איתנו על כך שאולי צריך להתפנות, אבל לא מדברים איתנו על פתרונות ולא מספקים לנו תשובות".