בחברה לביטחון וסדר ציבורי בראשון לציון סיכמו את שנת 2018, והציגו לציבור את הסיבות העיקריות שבגינן פנו למוקד העירוני לצד ההישגים העירוניים שהושגו בשנה החולפת.

משימות ממוקדות לשיפור חיי התושב. יחידת השיטור העירונית, צילום: דוברות עיריית ראשון לציון

על פי הנתונים גם השנה עיקר הפניות למוקד העירוני עסקו בחניות רכב: למעלה מ-33 אלף איש פנו רק בעניין הזה בנתון שנחשב לשיא ביחס לשנים עברו. כמעט 26 אלף פניות עסקו בחניית רכב קל – הנתון הגבוה ביותר בעשור האחרון – מתוכן כ-1,800 פניות בנוגע לחניות במקומות השמורים לנכים.

השנה התקבלו במוקד העירוני 3,185 פניות של רכבים חוסמים. מדובר בנתון הנמוך בעשור האחרון כשהשיא נרשם ב-2015 אז התקבלו 4,386 פניות בנושא. עוד תחום שבו נרשמה ירידה הוא בחניית רכב כבד בניגוד לחוק. בשנה החולפת נרשמו 2,832 פניות לעומת 3,254 ב-2016. בחברה לביטחון הסבירו את הירידה בפתיחת חניון מסודר לרכב כבד במתחם העסקים שורק.

בשונה מהפניות על חנייה של רכב קל בתחום הפרעות רעש הנתונים הפוכים והצביעו על הכמות הנמוכה ביותר בעשור האחרון. 1,060 פניות של בני נוער מרעישים ברחוב נרשמו בשנה החולפת לעומת 3,121 פניות ב-2011. גם כמות הפניות על רעש בגינה ירדה ל-4,672 פניות בשנה החולפת לעומת 11,340 פניות ב-2016.

תופעה מעניינת נרשמה בשיעור הפשיעה בראשון לציון. מנתונים שהתקבלו ממשטרת ישראל עלה כי למרות הגידול המתמיד באוכלוסיית העיר, שיעור הפשיעה ירד באופן קבוע כך שבשנה החולפת נרשמו 1,171 עבירות כלפי רכוש לעומת 4,372 עבירות לפני כעשור (2009) – ירידה של 74 אחוזים.

בעירייה הדגישו כי לחברה לביטחון תרומה משמעותית לכך, שכן עיריית ראשון לציון היא מהרשויות הבודדות בישראל המפעילה חברה לביטחון עם נוכחות משמעותית ברחובות.

לאחרונה אף החלה לפעול בעיר יחידת השיטור העירוני של משטרת ראשון לציון והחברה לביטחון, שלה הוקצו משימות ממוקדות לשיפור איכות חיי התושבים. כמו כן, ראשון לציון היא העיר המרושתת ביותר בישראל. כ-1,400 מצלמות פרוסות ברחבי העיר ומשדרות בסיבים אופטיים למוקד העירוני.

"החברה לביטחון וסדר ציבורי הוכיחה את נחיצותה להבטחת שגרת החיים בעיר. אציין כי גם בחופשת הפסח תופעל תוכנית 'לילה שקט' שבה עשרות פקחים וניידות ישמרו על השקט בחופשת החג. התוכנית הוכיחה את עצמה ותורמת רבות לשמירה על איכות חיי התושבים", אמר סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החברה לביטחון, מקסים בביצקי.

ראש העירייה רז קינסטליך הוסיף כי החברה לביטחון מהווה מכפיל כוח משמעותי בשמירה על הסדר ובשיפור איכות חיי התושבים. "פקחי ועובדי החברה נמצאים בשטח עבור תושבי העיר במזג אוויר סוער, בלילות, בחגים ובכל עת שנדרש מהם. לא לחינם ראשון לציון ניצבת בצמרת הערים הגדולות שבהן התושבים מעידים על תחושת ביטחון ברחובות", הבהיר קינסטליך.