היא רקדנית מקצועית, הוא נגן גיטרה ופסנתר, שניהם סיימו לא מזמן את לימודיהם בתיכוני ראשון לציון, ומעתה הם בוגרי אחד הקורסים היוקרתיים ביותר בצה"ל, קרוב בחשיבותו לקורס טייס. את שמם ופניהם לא נוכל לחשוף, אבל יש כמה דברים שכן אפשר לספר עליהם. 

מפעילי הכטמ"ם החדשים מראשל"צ. העיניים שלנו באוויר | צילום: דובר צה"ל

סג"מ ס', בת 20, רוקדת באופן מקצועי, אוהבת לשיר ולטייל בארץ, התנדבה לפני הגיוס בארגון מד"א כשנתיים, ובתיכון הרחיבה את המקצועות מחול, פיזיקה ומחשבים.

ס' התגייסה לקורס טיס 179 בינואר 2017, והפסיקה השתתפות בשלב המכין, בהמשך יצאה לבה"ד 1, והגיעה לקורס מפעילי כטמ"ם כקצינה.

"בעיני קורס מפעיל הוא מקצועי וחשוב להבנת יסודות התפקיד ואת הפרקטיקה של המשימות", היא אומרת. "החברים בקורס מביאים אחד את השני להצלחה. החברים הטובים שלי פה הם גם המשפחה שלי - הם החברים הכי טובים שלי גם בבית".

יחד איתה צעד על רחבת המסדרים, וקיבל את סיכת הסיום מידי מפקד חיל האוויר, היה גם סג"מ ל' (21) מראשל"צ.

סג"מ ל' וסג"מ ס' | צילום: דובר צה"ל

ל' הוא נגן גיטרה ופסנתר שהרחיב בתיכון במגמות פיזיקה, ביו-טכנולוגיה, ביו-כימיה ומוזיקה. בתנועת הצופים המקומית מכירים אותו היטב. הוא החל כחניך בכיתה ד', יצא לקורס הדרכה, היה מדריך, רכז ובהמשך ויצא לשנת שירות בשבט שמשון באשקלון, שם היה מרכז שבט בקומונה. 

"שנת השירות הייתה חוויה משמעותית עבורי, במהלכו התגבשתי מאוד עם הקבוצה - הם חברים טובים שלי עד היום ואני מבקר אותם מדי פעם", הוא אומר.

הוא התגייס לקורס טיס 179 בינואר 2017 והפסיק השתתפות בשלב הצ'קים. הוא מספר שנחשף לתחום האווירי בקורס טיס וזה נושא ש"תפס" אותו. "הרגשתי שבמערך הכטמ"ם אעשה את ה'תכל'ס'. כמפעיל אני מבצע את המשימה באופן אקטיבי. כל זה ביחד עם השילוב של העיסוק בתחום האווירי והמטוסים יצר תחום שסיקרן אותי", הוא מסביר.

למרות שאתה לא מטיס את המטוס בעצמך?

"אמנם כמפעיל אתה לא מטיס את המטוס בשמיים אבל התרבות, האנשים, המקצוע, תחומי הידע והעיסוק הם בדומה לקורס טיס. מערך הכטמ"ם הוא תחום מתפתח ומשתנה ולא סתם מדברים עליו כאל מערך העתיד".

הכשרת מפעילי כטמ"ם מתבצעת בבסיס פלמחים. היא נמשכת כחצי שנה שבמהלכה נלמדים תכנים קרקעיים, טיסות בסימולטורים, סדנאות שטח, גיחות בקרון ועוד.

המערך הוא העיניים של צה"ל בשמיים. חלק ממשימותיו כוללות: סיוע לכוחות האוויר והקרקע באיסוף מודיעין איכותי, זיהוי עמדות שיגורים, זיהוי חדירות מחבלים, מניעת פגיעה בבלתי מעורבים, ליווי תקיפות, ליווי תרגילים ומעצרים, ליווי כוחות חי"ר, הגנה על הגבולות ועוד.