על מיזם "מחוסגן" כבר שמעתם? מדובר בטרנד חדש ומשמעותי בגנים הפרטיים ברחבי הארץ, שהחל בעקבות התפשטות מחלת החצבת. ההצטרפות למיזם מותנית בהצגת פנקס חיסונים מעודכן בכל חיסוני החובה.

המחשה: shutterstock

מהו למעשה גן מחוסגן? זהו גן במעקב צמוד של רופא, ולמיזם הצטרפו 100 מתנדבים ובהם רופאים, סטאז'רים, סטודנטים לרפואה ואחיות. הם דואגים לבדיקת הסטטוס החיסוני של הגן, וכבר במעמד ההרשמה הרופא עובר על פנקסי החיסונים של הילדים ומוודא שהם חוסנו בהתאם לגילם

כמו כן יש מעקב ותמיכהרופא הגן עוקב אחרי ביצוע תוכנית החיסונים לאורך השנה, הוא זמין לשאלות ומסייע להפגת חששות ההורים, ישנה הדרכה בעזרה ראשונה לצוות הגן ולהורים והדרכה וליווי צמוד לגננות

"כל הסיפור הזה התחיל כשבמקביל התחילו שתי יוזמות", מסבירה סתו אברהמי, מנכ"לית המיזם. "מיזם אחד היה של איתי ברשדסקי מרמת השרון, אב לילדים ובעלים של גן, ביחד עם ד"ר מאיר עזרא־אליה, מתמחה בטיפול נמרץ בילוד. באותו זמן החל גם ד"ר ליאור אונגר, מתמחה בנוירוכירורגיה, ביוזמה פרטית בתחום. הם חברו יחד ומיד לאחר מכן הצטרפה אליהם אברהמי". 

בודקים מי מחוסן. ד"ר אונגר | צילום: פיני סילוק

אחרי כשלושה חודשים, 450 גנים בארץ נכללים ביוזמה, ובראשון לציון הצטרפו כאמור חמישה גני ילדים עד כה. 

ברשדסקי מספר מה גרם לו להניע את המיזם: "הבנתי כי חובתי כמנהל גן, האמון על חייהם ובריאותם של 130 ילדים מגיל לידה ועד גיל ארבע, היא להבטיח כי לא יחלו במחלות שניתן למנוע באמצעות חיסון". 

גני הילדים המשתתפים בשנת הפיילוט הינם גנים פרטיים המיועדים לגילאי 0 עד 3.

אלה הגנים שכבר הצטרפו למיזם 'מחוסגן' בראשון לציון:

'גני שקד'

'קצת אחרת' 

'הגן של סאנדי' 

'חיבוקים' 

'העולם של יעל'