במרכז הרפואי 'אסף הרופא' (שמיר) החלו להשתמש לאחרונה במשקפיים וירטואליים בחדרי הלידה. המשקפיים, שמציגים ליולדת מציאות מדומה, מסייעים לה להסיח את דעתה מכאב הצירים ולהתרכז בדברים נעימים יותר, מה שתורם לתחושת רוגע גדולה יותר.

ד"ר בצר ואחת המטופלות הראשונות

"בסופו של דבר הסחת הדעת תוביל ללידה חווייתית, כך שכמות האפידורל תהיה מינימלית", הסביר ד"ר משה בצר, מנהל מחלקת יולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי ומי שיזם את הרעיון.

"מדובר במשקפיים וירטואליים שדרכם ניתן לראות מציאות מדומה של סרטים שונים. עם הזזת הראש ניתן לראות סרטי סקי, סרטי טבע, אפילו סרטים מצוירים, ובעיקרון מדובר בתכנים מרגיעים. בסוף נולד תינוק, לא וירטואלי כמובן", הוא הוסיף בחיוך.

על הרעיון חשב לראשונה ד"ר בצר לאחר שראה שימוש בטכנולוגיה ברפואה בחו"ל. "ראיתי שהשתמשו בזה לפיזיותרפיה לילדים, מתוך כוונה שיפעילו את הרגליים והידיים בלי שישימו לב. חשבתי איך להשתמש בזה בקרב היולדות. בתור הסחת הדעת זה היה נחמד, אבל המטרה בסופו של דבר היא של שיכוך כאב".

ד"ר בצר הסביר כי כעת נעשה שימוש בטכנולוגיה הזו, ככל הידוע לו, באנגליה ובאסף הרופא במקביל. עם זאת, השימוש במשקפיים הווירטואליים אינו מתאים לכל יולדת ויכולות לעשות בהם שימוש רק נשים שאינן בסיכון, ללא מחלות ברקע ויתר לחץ דם.

כמו כן הסביר ד"ר בצר כי המיילדת חייבת להיות ליד האישה בזמן השימוש במשקפיים, והם ניתנים לשימוש רק בשכיבה בשל הסיכון לנפילה.

איך נשים מגיבות לאפשרות הטכנולוגית?

"הן מרוצות מאוד. אנחנו מאפשרים שימוש במשקפיים עד חצי שעה, כלומר חצי שעה לנשים שהן אינן בסיכון ויכולות לחוות את זה עד הרגע שהן בפתיחה מלאה. אין מניעה שיולדת תהיה במקביל גם עם אפידורל, רוב הנשים משתמשות גם וגם, זה מסיח את הדעת מהצירים הכואבים".