חן לוי, אם לתלמידה בכיתה א' הלומדת בבית ספר הממלכתי 'מישור נוף' טוענת כי בבית הספר של בתה מאפשרים לחסידי חב"ד להיכנס למוסד ולהעביר שיעורי יהדות.

לדבריה, השיא מבחינתה הגיע בסוף השנה, כשלמסיבת הסיום חולקה לתלמידים תעודה שבה צוין כי נכתבה אות על שמם בספר תורה. "את הבת שלי לא שלחתי למסיבת הסיום רק בגלל התכנים הדתיים", היא אומרת בכעס, "וחבל שכך אני צריכה לנהוג".

תעודה שקיבלו הילדים. צילום: פרטי

לדברי האם, במוסד החינוכי כמו שנוהגים במוסדות חינוך אחרים היו אמורים לערוך טקס קבלת תורה. "למרבה ההפתעה, בבית הספר החליטו לאחד את הטקס יחד עם מסיבת הסיום ומאחר שגם יש רב שמעביר את כל האירוע העדפתי שהבת שלי לא תהיה שם כי אני לא יודעת מה הוא עלול לומר לתלמידים. למרבה הצער הבת שלי לא היתה במסיבת הסיום יחד עם כל החברים שלה רק בגלל זה".

לטענת האם, בשיחה עם הורים אחרים שילדיהם כן השתתפו מסיבה התברר לה כי במסגרת המסיבה קיבלו הילדים מטעם חב"ד תעודה שבה מצוין שעל שם כל אחד מהם נתרמה אות בספר תורה. "זה לא שזה כזה מפריע לי", היא מבהירה, "העניין הוא שזה לא אירוע חד־פעמי אלא משהו שחוזר על עצמו פעמים רבות. יש שיתוף פעולה בין חב"ד לבית הספר לאורך כל השנה, יש רב שמגיע בכל חג ומלמד את התלמידים על חגי ישראל, מחלקים פליירים לתלמידים ומזמינים אותם לאירועים של חב"ד מחוץ לבית הספר, הנוכחות שלהם מורגשת שם כל הזמן".

האם טוענת כי היא והורה נוסף פנו בנושא למנהלת. "היא ניסתה להרגיע אותנו ואמרה שזה נוח להם כי חב"ד עושים זאת בהתנדבות ואמרה שאם יש אלטרנטיבה אחרת אז בית הספר מוכל לשקול זאת. אני לא חושבת שתפקידו של בית הספר הוא ללמד דת, אבל אם כבר החליטו להכניס את הדת האורתודוקסית לבית הספר אז יש מקום לכולם".

מהעירייה נמסר בתגובה: "חסידי חב"ד לא מגיעים לבית הספר ולא מעבירים שיעורי יהדות. בסוף השנה קיים בית הספר טקס קבלת תורה שנמשך חצי שעה בבית הכנסת השכונתי, בהתאם לתוכנית הלימודים בתנ"ך בחינוך הממלכתי. התלמידים קיבלו תעודה ואת ספר בראשית לקראת כיתה ב'. כדי לא לטרטר את ההורים פעמיים לבית הספר, התקיימה מסיבת הסיום בבית הספר (באותו יום), כאשר התכנים לא היו קשורים כלל לזה אלא לנושא הקיץ".