תלמידי כיתה ה' בביה"ס 'ניצנים' שובתים מלימודים כבר עשרה ימים בשל מספר מקרי אלימות שהתרחשו בכיתה ע"י תלמידים. בליל חמישי נערכה ישיבת חירום, ונבחרו הורים שייצגו את מחאת ההורים מול העירייה.

כיתה ריקה. צילום: מוטי קמחי

בפרוטוקול ישיבת החירום שהוציאו ההורים נכתב כי: "במהלך חמש השנים האחרונות אירעו לא מעט מקרי אלימות. היות והיריעה קצרה מלהכיל נציין רק מספר אירועים: אצבעה של התלמידה י' נשברה כתוצאה מטריקת דלת על ידה, פגיעה קשה בתלמידה ל' שהסתיימה בשיקום לא פשוט וסדק בידו של התלמיד ל'. הורי הנפגעים מבקשים לקבל את דו"חות הפציעה לידיהם במיידי".

עוד מציינים ההורים שבמהלך השנים נעשו ניסיונות לפתור את בעיית האלימות הקשה, והוכנסו גורמים מקצועיים לכיתה. ביניהם טיפול פסיכולוגי, גישור, חדר מלא, הוכנסו סייעות וגם מורה נוספת.

"בד בבד, למרות התמיכה ישנם ילדים שחזרו להרטיב בלילה, מפחדים להגיע לבית הספר, ויש שחווים תופעות פסיכוסומטיות שונות שמחמירות מדי יום ביומו", מדגישים ההורים, ומוסיפים: "לצערנו ולמרות כל הניסיונות והתכניות לא רק שמקרי האלימות עדיין קיימים בכיתה, הם מסלימים והנפגעים הם ילדינו, ואנשי הצוות החינוכי".

לדבריהם, התחושה היא כי: "לא ניתן לסמוך על האנשים שאמורים להגן לכן יש להרכין את הראש, עד יעבור הזעם".

כיתה ריקה. שביתה. צילום: גיל יוחנן

"נאלצנו לנקוט בצעד דרסטי של השבתת הלימודים עם מסר ברור גם לילדינו וגם לאנשי הצוות החינוכי בבית הספר, אפס סובלנות לאלימות", מסכמים ההורים. 

את הצורך במציאת פתרון מיידי העבירו ההורים כעת לידי ראש העירייה החדש, רז קינסטליך, ומחזיקת תיק החינוך הטרייה, ליאל אבן זוהר. יש לציין שדרישת ההורים הנוכחית לסיום ההשבתה, היא הרחקת מספר ילדים מהכיתה. היום (ראשון) צפויה להתקיים פגישה נוספת בין ההורים לבין נציגי העירייה במטרה לסיים את המשבר.    

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "אנו מתייחסים לנושא האלימות בבתי הספר במלוא הרצינות והנחישות. מ"מ ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך, ליאל אבן זהר מטפלת באופן אישי בנושא ומעדכנת את ראש העירייה באופן שוטף.

לפני למעלה משבוע, התקיימה פגישה עם מרבית הורי הכיתה, יחד עם מפקחת משרד החינוך וראש מנהל החינוך. הבהרנו להורים שהועמדו משאבי כוח אדם על ידי משרד החינוך ועל ידי הרשות, לטיפול בנושא, והתחייבנו שנפעל לטיפול פרטני מול הילדים הרלוונטיים, כולל ועדות שונות. בנוסף, הבהרנו שבמידת הצורך, תבוצע מערכת שעות נפרדת ופרטנית לחלק מהילדים עד שהבעיה תיפתר.

צר לנו שלמרות כל מאמצנו, הורי ילדי הכיתה לא החזירו את הילדים לבית הספר והם דורשים למעשה הוצאת מספר ילדים מהכיתה, מדובר בדרישה בלתי הוגנת ואנו בטוחים שאף אחד לא היה רוצה שכך יפעלו מול הילד שלו במקרה הפוך.

דלתנו פתוחה לכלל ההורים והם מוזמנים לשוחח עמנו ולקבל מענה מלא ושקוף. בשלב זה, על ההורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר, כחוק, ולאפשר לנו לפעול על מנת להבטיח את שלומם וביטחונם. אנו בטוחים שכאשר הילדים יחזרו ללמידה ופעילות, כמו כל ילד אחר בעיר, יחד עם המעטפת שהכנו לכיתה, האלימות תיפסק". 

ממחוז מרכז במשרד החינוך נמסר בתגובה:

"עניינה של הכיתה נמצא בטיפול כל גורמי המקצוע הרלוונטיים, ובשיתוף הרשות המקומית ומטופלים בהבטים חינוכיים. לכיתה הוקצו משאבים נוספים על מנת לאפשר סביבת למידה מיטבית. אנו מצפים מקהילת ההורים לקיים שיח ודיאלוג אמיתי עם הצוות החינוכי לטובת כלל תלמידי הכיתה".