ב־12 השנים האחרונות עברה יסכה שולמית טוקר מראשון לציון חוויות שאנשים אחרים לא עוברים במהלך חיים שלמים.

טוקר בימי חברותה בכת השאלים והיום. "נכנסתי לסחרור"

היא הייתה חברה בשתי כתות דתיות קיצוניות, התארסה לגבר שפגשה למשך שעה, ברחה ברגע האחרון ואחרי זמן מה איבדה במפתיע את שני הוריה. כעת, אחרי טלטלות שהכניסו אותה לחובות, היא מבקשת תמיכה כלכלית שתסייע לה לפתוח דף חדש.

"גדלתי ברחובות בבית מסורתי, אבל לא דתי", היא מספרת. "כשהייתי בת עשר ההורים שלי התגרשו ומשם הכל התחיל להידרדר. ההורים שלי לא היו בקו הבריאות וממילא המצב בבית היה מתוח ולכן לא הרשיתי לעצמי לחלום או להתפתח בשום תחום. בגיל 18 הייתי בחיפוש עצמי והגעתי למדרשה בירושלים".

במדרשה השתנו חייה של טוקר, כאשר חלקה חדר עם ארבע בנות, חסידות של ראש כת. "הן שכנעו אותי שהדרך שלו היא האמיתית ושהוא איש של חסד ואמת וכולו תורה וקודש. עשיתי שם שבת ומאוד התחברתי ותוך זמן קצר הצטרפתי לחצר שלו".

לדברי טוקר, בהוראת אותו רב הלך אורח חייה והקצין. "החיים שלי הפכו להיות מאוד סגורים כי הוא הורה לי לעשות דברים מאוד קיצוניים כמו לא לדבר עם אף גבר מלבדו, לא לצאת החוצה לקנות דברים ללא רשות שלו וחופש הבחירה שלי הלך ודעך.

"התנתקתי מכל החברות שלי ומלבד אמא שלי לא יצא לי לבקר כמעט אף אחד בעולם שבחוץ. גם לאירועים משפחתיים הוא אסר עלי ללכת כי אמר לי שלא צנוע לדבר עם גברים, גם אם הם מתוך המשפחה. בכל פעם ששאלתי הוא אמר שאקבל עונש של גיהינום".

במהלך נסיעה לירושלים שוב התהפכו חייה כשפגשה מישהי ששכנעה אותה לעזוב את החצר.

"היא אמרה לי שהדרך שלו לא אמיתית ושהוא בכלל לא רב וזה לא הגיוני שהוא ככה מגביל אותי לדבר עם גברים בעוד הוא עצמו מדבר איתי. מה שלא ידעתי באותה נקודת זמן הוא שהיא עצמה מנסה לגרור אותי לכת אחרת, כת השאלים.

"מדובר בכת ששם הנשים מגיל שלוש הולכות עם בגד ארוך מאוד שמכסה את כל הגוף, בדרך כלל גם הראש מכוסה וכל זה כי האישה צריכה להיות חסודה ולא לפגום בצניעות".

טוקר מצאה עצמה שוב חברה בקבוצה קיצונית. "שכרתי דירה והתגוררתי בסמוך אליה ואל משפחתה ואחרי כמה חודשים הוחלט שבגלל שאני כבר בת 23 אני צריכה להתחתן".

חברי הקהילה הפגישו את טוקר עם גבר ואחרי שעה נדרש ממנה להחליט. "השדכנית דרשה ממני להחליט אם אני רוצה להתחתן איתו או לא והפעילה עלי לחץ עד שאמרתי כן, למרות שלא באמת הכרתי אותו, אבל ממש סמוך לחתונה ברחתי, הרגשתי שאני לא יכולה לעשות את זה לעצמי ושאם אני אתחתן זו תהיה טעות לכל החיים".

טוקר חזרה לגור בבית אמה והחליטה להגשים את חלומה להיות מעצבת אופנה. "פתחתי עסק לעיצוב שמלות ובמקביל גם הכרתי את בעלי והבאתי שני ילדים מקסימים לעולם".

למשך זמן מה החיים נראו מבטיחים, אולם נישואיה הסתיימו, ושני הוריה נפטרו במפתיע בזה אחר זה. "כל מה שעברתי הכניס אותי לסחרור", היא אומרת. "בלי להרגיש החובות הלכו ותפחו ועכשיו בגיל 30 עם שני ילדים אני רוצה לפתוח דף חדש".

לאחרונה פתחה טוקר דף לאיסוף כספים באתר GIVE BACK, בשם 'להיוולד מחדש' ובו היא מבקשת מהציבור לסייע לה לכסות את חובותיה ולהתחיל מחדש כמעצבת אופנה, "זה הייעוד שלי בחיים ואני רוצה לתת לזה הזדמנות, הפעם כמו שצריך".