אסף הרופא | צילום: שאול גולן

בית החולים אסף הרופא החוגג 60 שנה להיווסדו. בפרויקט מיוחד לרגל החגיגות אספנו עבורכם רגעים נבחרים מההיסטוריה של בית החולים.

1. ב-22 באוקטובר 1948 הודיע ד"ר חיים שיבא על פתיחת בית חולים צבאי בסרפנד (צריפין), עם 100 מיטות אשפוז. בתום חודש של פעילות, נוספו לו 150 מיטות נוספות, 30 מהן עבור בנות ח"ן (חיל הנשים).

2. בחלוף שנה, הפך בית החולים לציבורי והחל לקלוט אזרחים מהסביבה. הוא נועד לחולים היכולים לשרת את עצמם, לרבות חולי קדחת (מלריה) שנזקקו להמשך טיפול וכן מטופלים אורטופדיים וכירורגיים בשלבי החלמה, אשר פונו מבתי חולים אחרים.

3. אסף בן ברכיהו, שעל שמו נקרא בית חולים 'אסף הרופא', היה רופא יהודי שחי ופעל במאה ה-6 בארץ ישראל. הוא נודע בעיקר בזכות השבועה שחיבר, ובה מתחייבים העוסקים בתחום הריפוי והמרפא לעזור לעני ולעשיר באותה המידה ולא למעול באמון המבקשים את עזרתם.

4. בספר שפרסם בעברית, כתב בן ברכיהו בלשון רפואית ברורה על תרופות חסכוניות, שניתן להעניק גם לעניים. כללי הרפואה המונעת שלו יפים בחלקם עד היום: רחצה, התעמלות, מים נקיים ומזון בריא.

5. המרכז הרפואי אסף הרופא הוא השלישי בגודלו במערכת הממשלתית. גדולים ממנו: תל השומר ורמב"ם בחיפה. יש בו את כל השירותים של בית חולים-על, מלבד ניתוחי לב והשתלת איברים.

חדר המיון הראשון של אסף הרופא (צילום: באדיבות אסף הרופא)

6. בית החולים משרת את תושבי ראשון לציון, מודיעין, רמלה, לוד, מועצות אזוריות גזר ועמק לוד וכן את כל הישובים לאורך הכביש לירושלים, מבית דגן עד מבואות בית שמש. בסך הכל: כ-500 אלף נפש.

7. במרכז הרפואי יש כיום 797 מיטות, 116 מיטות לאשפוז יום, 64 עריסות יונקים, 80 מיטות גריאטריות ו-17 חדרי ניתוח, בתפוסה ממוצעת של 90 אחוז.

8. בשנת 2008 אושפזו במרכז הרפואי 30,284 חולים. 30,533 איש טופלו במסגרת אשפוז יום. 111,479 איש טופלו במחלקת המיון. 391,341 איש נבדקו במרפאות החוץ ובמכונים לייעוץ והכוונה.

9. מנהל המרכז הרפואי הוא ד"ר בני דודזון, 60, ממקימי יחידה 669, הוא שירת 24 שנה בקבע, התמחה בכירורגיה אונקולוגית בארה"ב ובכירורגיה בטראומה ושימש כקצין רפואה חיילי של חיל האוויר. בשנת 98' פרש מצה"ל בדרגת אל"מ, ובחר ב'אסף הרופא'. בימים אלה הוא חוגג, כמו בית החולים שבניהולו, 60 שנה. "הגעתי למקצוע הזה כדי לראות אנשים יוצאים על הרגליים", הוא אומר, "אנחנו כאן כדי להגיע לאפס טעויות ולפתח את בית החולים".

10. המרכז הרפואי 'אסף הרופא' חוגג 60 שנה. האירוע המרכזי יתקיים בהיכל התרבות בראשון לציון ב-23-24 בנובמבר. במרכז האירוע יעלה צוות בית החולים – רופאים, אחיות ואנשי סגל, יחד עם מקהלת בית החולים, מופע שירים, ריקודים וקטעי קישור הומוריסטיים, הקשורים לחיי היומיום בבית החולים. המסר הוא מבט אופטימי אל העתיד, עם התמקדות בקדמה ובפיתוח. במאי: שוקי וגנר.