הורים המתגוררים בשכונת קריית ראשון שבמערב העיר קיבלו בשבוע האחרון הודעה מטרידה. הם התבקשו לגשת ולחסן את ילדיהם בעקבות הדבקות של שני ילדי גן, הלומדים באותה מסגרת עם ילדיהם, במחלת החצבת. ההידבקות אושרה ע"י העירייה.

מחלת החצבת ממשיכה להתפשט | צילום המחשה: shutterstock

שני הילדים שנדבקו במחלה, לומדים באשכול המכיל שלושה גני עירייה בקריית ראשון. הם אינם לומדים באותו גן, אלא בשני גנים צמודים המיועדים לבני שלוש וחצי עד חמש (טרום חובה וחובה). 

מעיריית ראשון לציון נמסר כי "מדובר בשני ילדים משני גנים שונים. ההורים קיבלו עדכון על זה, וניתנה הוראה לחסן את כלל הילדים בגן". 

מאחר והמחלה מתפרצת בעיקר ב"כיסים" של חוסר התחסנות, בדיקת נתוני משרד הבריאות מעלה ש-4% מקרב ילדי העיר אינם מחוסנים. 

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות שרק 2% מילדי באר יעקב השכנה לא התחסנו, ואילו בישוב כפר חב"ד, הגובל בעיר, נמצא שיעור ההתחסנות הנמוך ביותר באזור, שם 6% אינם מחוסנים מפני חצבת. 

בעיר רחובות שגם בה עומד אחוז הלא מחוסנים על 4%, התגלו לאחרונה 17 מקרי חצבת חדשים.

במקרה של חשיפה לחצבת מומלץ לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות באזור המגורים. בהתאם לגיל ומצב החסינות, יוחלט על הצורך במתן טיפול מונע (חיסון) כנגד חצבת. אצל אדם שאינו מחוסן ונחשף למחלת החצבת, טיפול מונע (חיסון) לאחר החשיפה עשוי למנוע את המחלה או להקל בחומרתה. 

חיסון תינוק. אילוסטרציה: shutterstock

כדאי לדעת על החצבת

מחלת החצבת (Measles) נגרמת על ידי נגיף והיא מחלה זיהומית מדבקת ביותר. בחלק מהמקרים, סיבוכי המחלה עלולים להיות קשים ואף לסכן חיים. נדרש שיעור כיסוי חיסוני גבוה מאוד באוכלוסייה על מנת למנוע התפשטות, וירידה באחוז המתחסנים באוכלוסייה עלולה להוביל להתפרצויות של המחלה. לאדם שאינו מחוסן הנחשף לחולה חצבת, יש סיכון גבוה מ-90% להידבק במחלה.

חצבת מועברת על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה. ניתן להידבק גם בעת שהייה בחדר החולה, עד שעתיים לאחר שהחולה עזב את החדר. סימני המחלה יופיעו בדרך כלל בין 10 ל-14 ימים לאחר החשיפה לנגיף, אך יתכן טווח של 6-21 ימים.

המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי להופעת סימני המחלה מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור.

חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. בטווח הקצר כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח.

הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל חמש, ובחולים עם דיכוי מערכת החיסון. אחד מכל 1,000 חולים עלול למות ממחלת החצבת. סיבוך נדיר אך קטלני, היכול להופיע מספר שנים לאחר הופעת החצבת, הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת הידרדרות שכלית ופרכוסים. הסיכון לסיבוך זה גבוה יותר אצל ילדים שחלו בחצבת לפני גיל שנתיים.

חיסון ניתן כשגרה בשני מועדים: בגיל 12 חודשים בטיפות חלב, ובכיתה א' במסגרת  שירותי בריאות התלמיד.

השלמת חיסון:

עד כיתה א' במסגרת טיפות חלב.

מכיתה א' עד כיתה ט' באמצעות ספקי שרותי בריאות התלמיד: מחוזות תל אביב ומרכז (למעט נפת נתניה) – חברת פמ"י: 03-568-8599

מכיתה י' ועד גיל 18 בלשכות הבריאות.