הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז שבמינהל התכנון, החליטה להפקיד תוכנית ביוזמת משרד הבריאות ורשות מקרקעי ישראל, להקמת קמפוס רפואי חדש בשטח בית החולים "אסף הרופא" ע"ש יצחק שמיר שבבאר יעקב.

הקמפוס החדש צפוי לאחד בתוכו שלושה בתי חולים: בית החולים הכללי אסף הרופא, המרכז לבריאות הנפש באר יעקב ובית חולים גריאטרי, וכן לקלוט בשטחו את המכון לרפואה משפטית והמעבדות הלאומיות של משרד הבריאות.

הדמיית המרכז הרפואי העתידי | באדיבות קולקר קולקר אדריכלים

התוכנית כוללת תוספת של כ-200 דונם לשטח בית החולים הקיים, כך שסך שטח הקמפוס הרפואי ישתרע על כ-420 דונם. בנוסף, התוכנית מעניקה זכויות בנייה של מעל מיליון מ"ר, המאפשרות הוספת כ-1,500 מיטות תוך מתן מענה לצרכי האשפוז של האוכלוסייה בסביבה עד שנת 2045.

אוכלוסיית האזור צפויה לגדול באופן משמעותי בשנים הקרובות עם קידום תכנית המתאר של באר יעקב, שפורסמה החודש, ותהפוך אותה לעיר בת כ-100,000 תושבים.

הקמפוס הרפואי, השייך מוניציפאלית לבאר יעקב, יהפוך לחלק מהמרקם העירוני הבנוי שלה, המתפתח על שטח מחנה צריפין לשעבר, ומתחבר לרצף אורבני הממשיך למתחמי התעסוקה והמגורים הסמוכים, שמקדמת עיריית ראשון לציון.

אסף הרופא | צילום: שאול גולן

בנוסף להרחבת בית החולים הכללי, התכנית מאפשרת להעביר לשטח הקמפוס הרפואי את המעבדות לרפואה משפטית, הנמצאות כיום באבו-כביר (תל אביב-יפו), וכן הרחבת שטחים לוגיסטיים לטובת בית החולים ומשרד הבריאות, שטחים למחקר רפואי ושטחי מסחר.

כדי לשפר את נגישות בית החולים צפוי לעבור בקמפוס קו רכבת קלה. בנוסף תוכנן הקמפוס כך שיהווה המשך לרחוב העירוני הראשי של באר יעקב, רחוב נעמי שמר, באופן שיקל על הגעה לקמפוס באוטובוס או אופניים.

קידום התוכנית, שנערכה ע"י 'קולקר-קולקר-אפשטיין אדריכלים' וקודמה על ידי 'קשת מ.כ. ניהול פרוייקטים', נעשה תוך תיאום עם משרדי הממשלה השונים, בין היתר המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, וכן גופי תשתית בהם נתיבי ישראל לעניין הרחבה ומחלוף כביש 44, ונת"ע לעניין הרכבת קלה.

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, שירה ברנד | צילום: ניב קנטור

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, שירה ברנד, ציינה כי "הוועדה המחוזית רואה חשיבות לאומית בקידום שירותי הבריאות במחוז מרכז בראיה אסטרטגית רחבה, תוך מתן מענה לגידול האוכלוסייה עד שנת 2045. בית החולים שמיר-אסף הרופא משרת היום אזור גדול במרכז הארץ. התוכנית נותנת מענה לצרכי הפיתוח של בית החולים ואף מעבר לכך, על מנת לאפשר מתן שירות על פי הסטנדרטים המקובלים  במדינות ה-OECD".

ד"ר אסנת לבציון קורח מנהלת המרכז הרפואי 'שמיר אסף הרופא' הוסיפה: אנו מרכז רפואי גדול וחזק עם יכולות גבוהות ומתקדמות. עם קצב גידול מוגבר של האוכלוסייה בסביבתנו (בעיקר בראשל"צ, באר יעקב, מודיעין ורמלה). אנו נערכים מבעוד מועד לקליטה וטיפול רפואי מקצועי מתקדם של כל האוכלוסייה המגוונת בסביבתנו.

אני מברכת על שת"פ המקצועי הייחודי עם פרופ' חיליק לבקוביץ , מנהל באר יעקב-נפש אשר יביא לבניית מרכז מדעי המוח וההתנהגות הראשון מסוגו בישראל. תודות לוועדת ההיגוי בהנהלת ד"ר אורלי וינשטיין, המקדמת את הפרוייקט ללא הרף במקצועיות ובנחישות.

אין ספק שצפויות לנו שנים אינטנסיביות של עשייה במרכז הרפואי בשנים הקרובות, אשר מצריכה גיוס משאבים רבים ותמיכה ציבורית שתאפשר לנו להגדיל את התשתיות בהתאם לקצב גידול האוכלוסייה ולטובת מטופלינו".