ד"ר ג'ני רוזנפלד

היסטוריה בבית הדין האורתודוכסי החדש באפרת: ד"ר ג'ני רוזנפלד, מומחית למיניות, הפכה לאישה הראשונה בישראל שתנהל בשכר בית דין של המועצה הדתית.

לפני כחודש נפתח בית דין רבני אורתודוכסי חדש ביישוב אפרת, שיעסוק בין היתר בנושאי סכסוכי שכנים, ירושה, מחלוקת עם הקבלן או עם בעל הדירה.

השבוע התברר כי בראשו תעמוד ד"ר רוזנפלד, שלפחות לעת עתה לא תהיה חלק מצוות הדיינים.

"בשנה וחצי האחרונות אני משמשת כמנהיגה רוחנית בישוב אפרת", היא הוסיפה. "אני בוגרת המכון למנהיגות הלכתית של מדרשת לינדנבאום שזו בעצם המקבילה

ללימודי הסמיכה לרבנות. כרגע אני לא משמשת כדיינית בבית הדין מכיוון שנשים לא עוסקות בדיינות, אך ימים יבואו, גם לנהל את בית הדין זה משהו מיוחד עבורי".

הדיינים בבית הדין הם בעלי הסמכה מהרבנות ובעלי רקע במשפטים, כשחלקם גם עורכי דין. אחד מעיסוקיו העיקריים של בית הדין הוא יישוב סכסוכים. "בין היתר אנחנו מטפלים כעת בסכסוך בין שכנים בבעיות הקשורות בשיפוץ בית. יש לנו גם סכסוך בענייני ירושה שאנחנו מיישבים", אומרת רוזנפלד.

לבית דין רבני אין את הסמכות להכריח נתבע להגיע לבית הדין בענייני ממונות. "ההסכמה שבית הדין יהיה הבורר צריכה להיות של שני הצדדים. אך אם ישנה הסכמה של הצדדים להגיע לבית הדין שלנו, ושניהם חתמו על הסכם הבוררות, ולאחר שניתן פסק הדין אחד הצדדים לא מבצע את ההסכם כלשונו, ישנה אפשרות שבית המשפט המחוזי יאכוף את פסק הדין עד כדי הוצאה לפועל", מדגישה רוזנפלד.