בטקס ההוקרה למערך המתנדבים בצה"ל, השתתפו נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג׳מן, ומכובדים רבים נוספים, אבל האורחות המכובדות ביותר היו שתי תושבות ראשון לציון. שתיהן מתנדבות שנים רבות בצה"ל, ואחת מהן, מטילדה אינגר, יכולה להיות סבתא רבתא של חיילי הסדיר. 

טקס ההוקרה למתנדבים | צילום: דובר צה"ל

מערך המתנדבים בצה״ל הוקם בחיל הלוגיסטיקה בשנת 1973. עם השנים הרחיב את פעילותו וכיום מורכב ממתנדבים ישראלים (בעלי צרכים מיוחדים, מבוגרים, בני משפחות שכולות, בני נוער, עולים חדשים, ניצולי שואה, גמלאים ועוד) ומתנדבים ממדינות זרות.

המתנדבים משרתים במגוון יחידות צה"ל. את כלל המתנדבים מלוות מדריכות שר-אל ומש״קי המתנדבים אשר הוכשרו לתפקידם. בין המתנדבות שזכו לתעודת הוקרה היו מרגלית פרסי, בת 71, ומטילדה אינגר, בת 99, תושבות ראשון לציון. 

מרגלית פרסי. 50 שנות התנדבות | צילום: דובר צה"ל

פרסי מתנדבת בצה"ל מזה 50 שנה. בעברה התנדבה בבסיסים רבים, ביניהם בסיס 'נחשונים', מחנה פיקוד העורף, בסיס 'צריפין' וכבר שבע שנים שהיא מתנדבת בבסיס הקריה שבתל אביב.

"עיקר העבודה היא עבודה לוגיסטית", מספרת פרסי. "אנו מקפלים מדים ואם יש בלאי- מטפלים. אני אלמנה כבר 15 שנים. מצאתי את עצמי בלי תחושת ערך ורציתי להתנדב. אני מאוד מתרגשת מהטקס. מצאתי מקום מקסים וקבוצה טובה. הצבא זה חלק ממני וכל מה שאני עושה זה בכיף".

חברתה להתנדבות היא מטילדה אינגר. המתנדבת המבוגרת ביותר בצה"ל. אינגר התנדבה בעבר בבסיס 'צריפין' באריזת מנות קרב והיום מתנדבת באפסנאות בסיס הקריה בתל אביב, וביחידת מחסני החירום של פיקוד העורף. לפני כחצי שנה קיבלה פרס מפעל חיים על שנות ההתנדבות הרבות שלה ותרומתה לצה"ל. במקביל היא מתנדבת גם בבית החולים 'וולפסון' ובהוסטל "המלבן". 

מטילדה אינגר. בשנה הבאה חוגגת יום הולדת עגול | צילום: דובר צה"ל

אינגר מספרת שהיא אוהבת להיות עסוקה. היא מתנדבת בצה"ל כבר 30 שנים ואומרת ששההתנדבות ממלאת את חייה, ובזכותה היא נושמת אוויר נקי ונהנית. "רק מזה שההתנדבות היא עד 12 אני לא נהנית", היא צוחקת, ומוסיפה: "הייתי רוצה להישאר גם אחרי הצהריים".

לאינגר יש שבעה נכדים ו- 15 נינים. "אני מאוד אוהבת את הקבוצה, עבורי ההתנדבות היא עוד בית". בשנה הבאה היא תחגוג 100 או כמו שהיא מכנה זאת: "יום הולדת 10 ועוד 0", ונראה שאין לה שום כוונה להפסיק להתנדב גם כשתגיע לגיל תלת ספרתי.