המחשה: ShutterStock

הורי תלמידי כיתות ו' בבית ספר 'איתמר' בראשון לציון, גילו לאחרונה כי מסיבת הסיום של ילדיהם מתעתדת להתקיים בפארק מיני ישראל שליד לטרון. אלא שעד מהרה התברר להורים, כי יהיה עליהם לבחור מי ישתתף במסיבה החשובה, זאת מאחר שהסעה למקום וכניסה אליו בחינם מיועדת לתלמיד ולהורה אחד. הורים ובני משפחה אחרים שמעוניינים להשתתף במסיבה, יאלצו להגיע אליה בכוחות עצמם ולשלם עבור הכניסה, גם אם מחיר מוזל. ההורים טוענים שנעשית אפליה בין הורים שיש להם יכולת כלכלית לבין אלה שלא.

"במהלך כל החודשים מתחילת שנת הלימוד לא קיבלנו שום עדכון בנוגע למסיבת הסיום שבית הספר אמור לקיים", מספר אריק קרויטורו, הורה לילד בכיתה ו'. "לפני מספר שבועות הוועד הכיתתי שלח הודעת ווטסאפ, שלפיה מסיבת הסיום של השכבה מתוכננת להתקיים בפארק מיני ישראל. זו בעצם הייתה ההודעה הראשונה בנושא והאחרונה. באותו יום בעצם נמסר בפעם הראשונה שרק הורה אחד יוכל להצטרף".

לאחר שהביע את הסתייגותו מהמהלך ופנה לוועד כדי לקבל תשובות ברורות, נמסר לקרויטורו כי כל בן משפחה נוסף שירצה לבוא יוכל להצטרף, אך בתשלום עבור הכניסה לפארק מיני ישראל, "מחיר כרטיס כניסה למיני ישראל עולה כמה עשרות שקלים ומשפחה המעוניינת להגיע למסיבת הסיום, תיאלץ להיפרד מסכום גבוה. הדבר אינו מקובל, אינו מוסרי ויוצר מעמדות וחוסר שוויון בין התלמידים".

קרויטורו מסביר כי תלמיד מרקע סוציו־אקונומי נמוך יאלץ להסתפק בהורה אחד ואילו השאר יוכלו ליהנות מהפנינג משפחתי. "לתדהמתי גיליתי שאין הסעה להורה נוסף או למשפחות, ושבעצם תהיה הסעה רק להורה מלווה אחד. אז עכשיו, בנוסף לעלות רכישת הכרטיסים, ישנה גם עלות הדלק, שכן באיזור פארק מיני ישראל אין תחבורה ציבורית והדבר יקשה מאוד על מי שיהיה מעוניין להגיע לשם גם מבחינה לוגיסטית וגם מבחינה כלכלית".

לדברי קרויטורו, חשבון פשוט שערך, העלה כי כל משפחה תיאלץ להיפרד מסכום שינוע בין 300 ל־400 שקל, בנוסף לסכום ששולם לוועד הכיתתי בתחילת השנה, ותשלומים נוספים אשר הועברו לבית הספר. "כאשר הבת הבכורה שלי סיימה את כיתה ו׳ באותו בית ספר, ארגנו טקס מרגש ויפה באולם ספורט בתחום השכונה, ולטקס הגיעו משפחות שלמות, כולל אחים, סבים וסבתות. לצערי הפעם עקב טעות בשיקול הדעת, כל זה לא יהיה".

ממשרד החינוך נמסר: "כחלק מהתפיסה החינוכית הבית ספרית, התקבלה החלטה משותפת עם הנהגת ההורים לפיה מסיבות הסיום של בוגרי כיתות ו' יתקיימו באתרים המלמדים מורשת וערכים. ההחלטה שלא לחגוג באולם הספורט השכונתי נבעה מרצון ההורים שילדיהם לא יבזבזו שעות למידה יקרות על חזרות למופע וכוונה להכניס למסיבה תוכן ערכי אחר. מבדיקה עם ועד ההורים עולה כי ההחלטה התקבלה לאחר שכלל ההורים הביע הסכמתו.

"לאור פניות הורים, יועמדו אוטובוסים נוספים על פי צורך, שיאפשרו לכל המשפחות המעוניינות לקחת חלק באירוע. יתר על כך, בית הספר יבטיח את השתתפותם של כלל התלמידים גם אם יידרש מימון נוסף לכך מצד בית הספר".