טיפוס מאתגר על עצים, שייט ראפטינג וריצת מרתון: כל אלו הם רק חלק משגרת הלימודים של תלמידי כיתה ו' בבית הספר "נווה עוז". המפתיע הוא שאין מדובר בכיתת ספורטאים מצטיינים אלא בתלמידי החינוך המיוחד שעל אף כל האתגרים הצליחו להתגבר ולהביס את הקושי.

הילדים בשטח | צילום: עופרי בן דב

אחת היוזמות היפות שיצאו ממערכת החינוך העירונית בראשון לציון מגיעה מבית הספר "נווה עוז", שם יזמו מנהלת המוסד, דורית קראדי, ומחנכת כיתה ו', עופרי בן דב, את קבוצת האתגרים שבעזרתה מצליחים תלמידי החינוך המיוחד וביניהם תלמידים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, להתגבר על הפחד ולעמוד באתגרים.

"אני מאוד אוהבת ספורט ולדעתי זה מאוד תורם לכולם ולי אישית זה תרם בחיים הפרטיים", מספרת בן דב. "כשחינכתי זאת את תלמידי הכיתה שלי ראיתי כמה זה מחזק ותורם להם. לימדתי אותם לנשום נכון במהלך ריצה וראיתי שהאנרגיות שלהם מתועלות טוב יותר ומקדם אותם באופן הישגי, גורם להם להשקיע יותר כדי להגיע להישגים.

"אחרי שקיבלנו את אישור ההורים התחלנו לבנות להם קבוצות ריצה והם גילו את היופי שבכושר וכמה זה תורם להם. לאחר מכן התחלנו לצאת לדרך עם קבוצת האתגרים ולימדתי אותם כמה עבודת הצוות חשובה וכמה הביטחון העצמי שלהם חשוב להתקדמות. המדריכים של עמותת אתגרים הובילה את מה שצריך ודאגו לעבוד עם התלמידים.

מנהלת בית הספר קראדי סיפרה: "לדברי ההורים, הילדים החלו להיפתח יותר והפסיקו לחשוש מאתגרים ומהיציאה מהאזור הבטוח שלהם. עופרי בנתה כוחות נפש להתמודד עם האתגרים. היכולת להתמודד אחר כך עם אי הוודאות השתנתה אצל התלמידים".