פעמים רבות אומרים בארגון המתנדבים 'איחוד הצלה' כי מדובר במשפחה גדולה של אנשים שמקדישה מזמנה לסייע לאנשים במצוקה ולהציל חיים. במקרה של דניאל טוביאנה, וג'ק ומרטין בן עמי, מדובר בבני משפחה של ממש שהחליטו לשים את הצלת החיים במקום מרכזי בחייהם.

מימין) ג'ק ומרטין בן עמי והחתן דניאל טוביאנה | צילום: דוברות איחוד הצלה

"אני וחמי ג'ק מתנדבים קצת יותר משנתיים", מסביר דניאל טוביאנה (36) שעלה מצרפת לישראל בגיל ארבע ובחייו האישיים הוא יועץ משכנתאות. "אני נרשמתי וכשחמי שמע על כך הוא ביקש גם להירשם, ככה שעשינו את הקורס ביחד".

לדבריו, ההחלטה להתנדב היתה מאוד טבעית עבורו. "מגיל קטן התנדבתי ורציתי את הידע הרפואי כדי שאוכל להגיש עזרה ולא לעמוד מנגד באירועי חירום שבהם כל דקה קריטית".

מאז סיימו את הקורס דניאל וג'ק מגישים עזרה במקרים שונים בעיר שאליהם הם מוזעקים. "זכורים לי שני סיפורים מיוחדים ושניהם קשורים בילדים", מספר החותן ג'ק בן עמי (62), חשמלאי במקצועו.

"לפני כשנה וחצי, בעת שהייתי בדרכי לעבודה, התקבלה במוקד איחוד הצלה קריאה על תינוק שסובל מפרכוסים. כאשר הגעתי למקום זיהיתי שהתינוק מחוסר הכרה, ללא דופק ונשימה ומיד החלתי בפעולות החייאה. בסופו של דבר התינוק פונה לבית החולים כאשר הוא בהכרה מלאה.

הסיפור הנוסף קרה במהלך מסיבת יום ההולדת של נכדתי. קיבלתי קריאה על ילד מחוסר הכרה, כאשר הגעתי למקום זיהיתי שהילד ללא דופק ונשימה ומיד התחלתי בפעולות החייאה. הילד הגיע לבית החולים כשלבו חזר לפעום והוא נושם בכוחות עצמו. הסיפורים האלה נותנים לי את הכוח להמשיך ולהציל חיים בהתנדבות".

דניאל וג'ק מתנדבים על אופנולנס ודניאל משמש גם נהג אמבולנס ומתנדב במיון בבית חולים תל השומר. לדבריהם, ההתנדבות היא בכל שעות היממה, וכך קורה לא אחת שהארוחות המשפחתיות מופסקות כדי להגיש סיוע. "לא פעם קורה לנו שאנחנו יושבים לשולחן שבת ויש קריאה", אומר דניאל, "ואז חמי ואני יוצאים וכולם מחכים לנו עם הקידוש או עם המנה העיקרית. יש פעמים שברגע שחזרנו יש עוד קריאה, אבל כמובן שהכל עם חיוך".

לפני ארבעה חודשים החליטה מרטין, אשתו של ג'ק, שגם היא נכנסת 'לעסק המשפחתי'.  היא סיימה את הקורס וכיום גם היא מתנדבת של הארגון.

בקרוב ייפתח בראשון לציון קורס חדש וכל המעוניינים לקבל עליו מידע יכולים לפנות למרטין בן עמי ולהצטרף אליו בטלפון 052-9426394.