בשבוע האחרון בוצעו עבודות שדרוג תשתיות ביוב במרכז העיר. העבודות בוצעו ללא חפירות, חסימת כבישים או רעש לתושבים. זאת באמצעות שימוש בטכנולוגיה חדשה המקצרת משמעותית את זמן העבודה. חידוש צנרת התבצע תוך שעות ספורות לעומת פרויקט חפירה שנמשך בדרך כלל מספר שבועות. 

שדרוג הביוב. עובדים בשקט | צילום: עיריית ראשל"צ

תשתיות הביוב מתחת לפני הקרקע מתבלות עם השנים ונוצר צורך בהחלפה ושיקום צנרת בהתאם למצבה נוכחי. על מנת לבצע עבודת החלפה ושיקום, יש צורך לחפור בכביש ובמדרכה כדי להגיע לצנרת. עבודות אלה מלוות לא פעם בחסימת הכביש, רעש, חפירה ואבק.

בעירייה מדווחים השבוע על טכנולוגיה חדשה שהכניסה חברת 'מניב', חברת המים הניקוז והביוב של ראשל"צ,המייתרת את כל התהליך הזה.

וכך זה עובד:

מצלמים את הקו המיועד להחלפה, מתבצע אבחון לצד מדידות בשטח ואיסוף נתונים נוספים. לאחר התכנון, מתבצע ניקוי של הצנרת ואז מוכנס שרוול פולימרי מיוחד, העשוי מחומרים עמידים לפגעי הטבע, שמוחדר לאורך הצינור כשהוא מתלבש מבפנים ונצמד לדפנות הצנרת הקיימת.

לאחר סיום ההחדרה מתחיל תהליך הקשיית השרוול האורך שעות בודדות, ובתום התהליך מתבצע צילום וידאו פנימי לאורך כל הצינור לצורך בקרת התהליך. 

"אנחנו שמחים להיות חלוצים בשימוש בחדשנות ובטכנולוגיה מתקדמת", אמרה סאלי לוי, מנכ"לית חברת 'מניב'. "על ידי שדרוג קווי ביוב ללא חפירה, אנחנו גם משפרים את התשתיות וגם מאפשרים לתושבי העיר להמשיך בשגרת חייהם ללא הפרעה".