בשבועיים האחרונים דווחו באמצעי התקשורת מספר מקרי טביעה של ילדים בבריכות פרטיות. מקרה טביעה של פעוט התרחש לפני כשבועיים בבריכה פרטית בחצר בית בראשון לציון. לא מדובר בעניין שכיח, ובבית החולים 'קפלן' מדווחים שהשנה יש ריבוי במקרי טביעה של ילדים. לכן מבקשים להדגיש את כללי הזהירות. 

ד"ר אורי בלה, מנהל מיון ילדים ב'קפלן' | צילום: ביה"ח 'קפלן'

ד"ר אורי בלה, מנהל מיון ילדים במרכז הרפואי, מציין כי מדובר גם בילדים בוגרים שהיו בבריכה אך לא היו מיומנים בשחייה, וגם בפעוטה בת שנתיים שהכניסה את הראש לדלי הספונג'ה.

ברוב המקרים מדובר בהיסח דעת וחוסר תשומת לב, מדגיש ד"ר בלה, ולכן חשוב להקפיד על הוראות הבטיחות: "אם הילד עד גיל חמש או גדול יותר אך אינו יודע לשחות, הוא חייב להיות בהשגחה צמודה. זה אומר שאתם צריכים להיות במרחק נגיעה ובקשר עין. הדבר נכון גם אם הילד לובש מצופים או גלגל. מומלץ לשחות רק במקומות שבהם יש מציל, גם בים וגם בבריכה. במקרה של טביעה המציל מוכשר לחלץ מהמים ולבצע פעולות החייאה ראשוניות, שמצילות חיים".

ד"ר בלה מדגיש כי גם בבית צריך להיזהר. "לתינוקות ופעוטות יש ראש כבד ביחס לגוף ולכן פעוט שמתכופף מעל מקור מים עלול להתהפך וליפול לתוכו, ובגיל הזה הוא לא יידע כיצד לחלץ את עצמו. אי לכך, הקפידו לרוקן את המים מכל מיכל, דלי, אמבט, גיגית ובריכה מתנפחת שאינם בשימוש ומנעו גישה לכאלה שלא ניתנים לריקון, כמו בריכה פרטית או בורות מים.

עוד ציין ד"ר בלה, כי בשנים האחרונות הצוות הרפואי עד לטביעות רבות בבריכות ביתיות. "חובה להשגיח על הילדים בזמן שהם בבריכה וכדאי להוציא את המים מהבריכה או לדאוג שתהיה מכוסה או מגודרת בזמן שאתם לא נמצאים לידה, כי הילדים עשויים להגיע למים בלעדיכם וזה מתכון לאסון", הוא אומר. "צוות חדר מיון ילדים ב'קפלן' מאחל קיץ כיפי, צונן ובטוח להורים ולילדים. שמרו על עצמכם".