עשרות בני נוער ניגשו למיונים, ומתוכם נבחרו עשרה שיעברו הקיץ קורס עוזרי מציל בחופי ראשון לציון. במהלך הקורס יסייעו הנערים והנערות בהנגשת חוף הים לטובת אנשים בעלי מוגבלויות.

מדובר בפרויקט שנולד כשיתוף פעולה בין אגף הנוער והצעירים, מרכז הנוער ותנועה 'רעם הגלים' ואגף חופים ואגמים, ובמהלכו יעברו בני הנוער הנבחרים קורס, שבמסגרתו ילמדו כיצד להציל מטביעה ולהתמודד עם הסכנות הקיימות בים. לאורך הקורס ובסיומו ישמשו החניכים כעוזרי מציל בחוף הנכים, ויסייעו בהנגשת הים לטובת אנשים עם מוגבלויות. בתום הקורס יוסמכו כעוזרי מציל מן המניין.

עוזרי המציל החדשים. מנגישים את החוף | צילום אבי קקון

הקורס מיועד לבני נוער בגילאי 16-18, ומתקיים זו שנה שלישית. את הצד המקצועי מעביר מנהל אגף חופים ואגמים, אלי שוורצברג, שילמד בין היתר איך להשיט חסקה, להתמודד עם מערבולות וזרם פורץ, בחירה ופתיחת שטח רחצה, הכרת ציוד הצלה ותפעולו וזיהוי טובע בים וחילוצו. לאחר פרק ההתנסות המעשית יוכלו המצילים החובבים להוציא רישיון על אופנוע ים במחיר מיוחד.

חלק עיקרי בקורס הוא הנגשת החוף לבעלי מוגבלויות. עד כה ניתן שירות ההנגשה בימי רביעי בין השעות 13:00-19:00 כאשר המצילים ובני הנוער, עוזרי המציל, מאפשרים לכל אדם עם מוגבלות להיכנס לים. לאור הביקוש הרב, התווסף יום בשבוע, ומעתה השירות יינתן בימי שני ורביעי.

בלשכת שיקום נכויות במינהל לשילוב חברתי מספרים כי ההחלטה להעניק את השירות הגיעה בעקבות פנייה ממשפחות בהן אנשים עם מוגבלויות. הטענה הייתה כי לא די באמצעים המסייעים כניסה למים כדוגמת עגלות מונגשות, אלא קיים צורך גם בהנגשה אנושית. כלומר לסייע לבני המשפחה להעביר את האנשים עם מוגבלות מהכיסא שלהם לעגלה המונגשת.

מנהל מרכז הנוער "רעם הגלים", מיכאל רישבר: "זוהי שנה שלישית שאנו מפעילים את הקורס שמטרתו גם לאפשר לצעירים ערך מוסף במהלך חופשת הקיץ וגם לסייע ככל הניתן לאוכלוסייה עם מוגבלויות המגיעה ליהנות בחוף הים. השנה הגישו מועמדות לקורס עשרות צעירים ומתוכם נבחרו עשרה בני נוער בלבד שעברו את המיונים הקפדניים. אני מאחל לכל החניכים בהצלחה".