יש מי שמארגנים פגישת מחזור אחרי עשר שנים, עשרים שנה ואפילו 30, אבל פגישת מחזור אחרי 67 שנה היא כבר עניין אחר לגמרי, וזה מה שקרה השבוע בבית הספר היסודי "חביב" בראשון לציון. 80 בוגרים בני 80 הגיעו מרחבי הארץ למפגש נוסטלגי מרגש לבוגרות ולבוגרים שסיימו לימודיהם בשנת 1951 – תשי"א בבית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם.

נפגשו אחרי 67 שנה | צילום דוברות עיריית ראשון לציון

היוזמה התאפשרה במסגרת הקמת ארגון בוגרי "חביב" לדורותיהם בשיתוף פעולה עם הנהלת בית הספר – כאשר המטרה לחבר את בוגריו לתכנית ההתחדשות והשימור של מתחם "חביב" ההיסטורי במסגרתו מוקם מיזם בית לעברית.

המפגש התקיים בחצר "חביב" העובר בימים אלו שינוי עם תכנית התחדשות ושימור שבמסגרתה ישומרו מבנה בית הספר ההיסטורי ומבנה "בית מדליה", המוכר לבוגרי בית הספר בשם "בית השרת", ממנו פועל בימים אלו מטה ההקמה של בית לעברית. מנחה האירוע, איזי כנען, בוגר מחזור 1951 גם הוא – ערך עם קבוצת הבוגרים את "מפקד הבוקר" שהיה נהוג כמסורת בהיותם תלמידים.

דגל המדינה הונף על ידי יוסי שלינגבוים בוגר המחזור,  על רקע תיפוף ונגינה של האורקסטרה המחודשת של ראשון לציון, שהוסיפה והנעימה את הערב בנגינתה בהתנדבות כמחווה לבוגרים הוותיקים. תלמידי חביב: עדן צדיקוביץ, הראל נתנוב,  ואמיל גורביץ, - שגרירי העברית הצעירים - הציגו את תכנית ההקמה של בית לעברית.

כבר לא ילדים. בוגרי 'חביב' | צילום דוברות עיריית ראשל"צ

נציג המחזור, איזי כנען סיפר: "המחנכים שלנו ציפורה כשר, זאב הלפרין, כספי, סלמון, חנה טביב ומורים נוספים תרמו תרומה נכבדה לעיצוב אישיותנו וגם לאיכות מעשי הקונדס שלנו ולמגוון פעילויות שלא תרמו במיוחד להישגינו בשטח הלימודים".

לכנען לא חסרות דוגמאות למעשי קונדס: "למשל פשיטות על גינת הירקות וסחיבת תוצרת חקלאית טרייה הביתה אחרי שעות הלימודים או – הורדת הלוח ללימודי חשמל מהקיר בחדר המסגרות והתקנתו במרתף של ביתו של אחד התלמידים על מנת לספק את סקרנותנו בפלאי החשמל. לא חסרו מורים שמנקודת מבטנו כתלמידים היוו מכשול מטריד בחיי היום יום שלנו כתלמידים, עם זאת שמורה להם התודה וההערכה". 

לי וולפר, מנהלת ארגון הבוגרים של בית ספר חביב, מטעם בית לעברית ציינה: "זו זכות גדולה לעמוד מולכם , בוגרי "חביב" מחזור 1951, ילדי ראשון הוותיקים, ולחגוג עמכם גבורות כאן במתחם ביה"ס, במקום בו ייבנה בית לעברית שיהיה מרכז לעברית כשפה וכתרבות, מרכז בו נתגאה כולנו"