יחידת ההדברה במינהל איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון  מגבירה את פעולותיה על מנת להתמודד עם עונת היתושים, ובראשם יתוש הנמר האסייתי. היחידה מבצעת מזה מספר חודשים ריסוס שבועי של כל תעלות המים הסובבות את העיר. כך גם לגבי האגמים במערב העיר שם מבוצעות ביקורות שוטפות ובמידת הצורך ריסוס נקודתי.

איתור מהאוויר של מקורות מים | צילום יחידת ההדברה עיריית ראשל"צ

בנוסף מבצעת היחידה סריקות בשטחים פתוחים על מנת לאתר מאגרי מים שלא נוקזו. בתוך העיר היחידה מבצעת מניעה יזומה. בית היתר נערכות סריקות בקולטני מים, ביקורות במשתלות וצמיגיות (פנצ'ריות) ברחבי העיר.

זן היתוש שעקיצותיו נחשבות למגרדות וכואבות, במיוחד בשעות הערביים, הוא הנמר האסייתי. בשונה מזני היתושים הנפוצים באזורנו. ביחידת ההדברה בעיריית ראשון לציון מסבירים שמדובר ביתוש קצר תעופה ולכן אם נעקצתם סביר להניח שמוקד הדגירה לא רחוק ממכם.

נקבת היתוש מזן הנמר האסייתי מסתפקת בכלי קיבול קטנים כדי להטיל ביצים. כך שצמיגים, כדי חרס שהושארו בחצר, תחתיות עציצים, אגרטלים, מזרקות ביתיות קטנות ועוד, עשויים לשמש מוקד דגירה של היתוש.

לכן, בהתאם לפניות תושבים למוקד העירוני, מבצעת היחידה, באישור התושבים, סריקה של מוקדי דגירה גם בבתים וחצרות פרטיים.

איך אתם יכולים למנוע התרבות? יש לקיים סריקה שבועית באזור מגוריכם על מנת לאתר מקורות מים עומדים. יש לרוקן דליים, צמיגים, תחתיות עציצים וכלי קיבול אחרים בהם הצטברו מים עומדים. יש למנוע דליפה בברזים היוצרים שלוליות ולהימנע מהשקיית יתר בגינות. חשוב להדגיש כי לחות גבוהה מושכת יתושים.

ביחידת ההדברה מסבירים עוד כי ההתמודדות מול הנמר האסייתי היא ברובה מניעתית שכן טיפול או ריסוס נקודתי לא יפתור את הבעיה כי אם בקרבת מקום ישנו מוקד דגירה אז היתושים ישובו. לכן שיתוף הפעולה של התושבים הוא חשוב מאוד על מנת לצלוח את העונה.