הבית האדום בשכונת אליהו. לא מזמין | צילום שי אלבלינג     

1. הבית האדום ברמת אליהו

במתחם המרכז המסחרי של שכונת רמת אליהו, בפינת הרחובות יצחק אבו חצירא והרב עוזרי, שוכן הבית האדום. מדובר במבנה תעשייתי שבמשך השנים החליף הרבה מאוד בעלים, ומשמש כמבנה לאחסנת סחורות מסוגים שונים.

כשעוברים לידו קשה להתעלם מכך שחציו צבוע באדום, חציו לבן, והוא עומד מוזנח מאוד. ניכר שעשרות שנים לא בוצע בו שיפוץ. במהלך השנים נבנו בו חדרי משנה וכניסות שסובלות לפי העין מהזנחה. מאחר ומדובר בחלק האחורי של מתחם הקניות של רמת אליהו, אפשר היה להפוך אותו למזמין יותר.

2. הבית הנטוש ברחוב לוחמי הגטאות

קרוב מאוד למרכז שכונת שיכון המזרח עומד בית נטוש ומוזנח. בעבר הרחוק היה בית פרטי, אך ננטש לפני קרוב לעשור, ומאז עומד שומם.

הצצה קרובה מגלה ששער המתכת בכניסה לחצר, שלדברי שכנים הייתה פעם יפה ומטופחת, חלוד ושבור ולצידו זרוקות ערימות גדולות של פסולת. במשך השנים נעקרו ממנו הדלתות ומסגרות החלונות, ועשבייה גבוהה צמחה בתוך חדריו, מה שהפך אותו מוקד משיכה לטיפוסים מפוקפקים.

מצבו העגום של המבנה בולט במיוחד לאור העובדה שהוא ניצב ברחוב מרכזי בשכונה שבה עשרות בתים פרטיים יפים ומטופחים.

הבית הנטוש ברחוב לוחמי הגטאות. מפגש לטיפוסים מפוקפקים | צילום שי אלבלינג 

3. מתחם המרכז המסחרי הישן של נחלת יהודה

בלב ליבה של השכונה הוותיקה, על צומת הרחובות אלי כהן ומעפילי אקסודוס, נמצא מרכז מסחרי ישן. למרות שהמרכז פעיל ומכיל חנויות, סניף דואר מרכזי, ונמצא סמוך למתחמים עירוניים המעניקים שירותים לאלפים מתושבי השכונה, נדמה שהוא תקוע חיצונית איפה שהוא בשנות השישים של המאה הקודמת.

אוסף החנויות מסודרות במבנה בצורת האות 'ח', שכלל אינו גלוי לעוברי אורח ולאור מצבו המוזנח אולי עדיף שכך. מבקר מבחוץ יבחין שחזית המרכז זקוקה לשיפוץ, המעטפת מוזנחת וכוללת סורגי ברזל חלודים, צינורות מזגנים ומערכות הולכת ביוב שתלויות על קירות המתחם. מרכז שימושי שזקוק לטיפוח כדי שיהיה נעים יותר לעין. 

המרכז המסחרי הישן בנחלת יהודה. חייב שיפוץ | צילום שי אלבלינג 

4. תחנת הכיבוי האזורית של ראשון לציון

התחנה ממוקמת על אחת הכניסות הראשיות לעיר, מכיוון מחלף ראשון בקצה המזרחי של שדרות משה דיין. כל מי שיוצא ונכנס אל העיר מצד זה, לא יכול לפספס את המבנה, שבעינינו, מראהו החיצוני מאוד תמוה.

המבנה הוקם לפני עשרות שנים ונראה שמאז לא שופץ. קירותיו החיצוניים עשויים שפירץ גס שהיה פופולרי בשנות השבעים, ומסגרות החלונות צבועים באדום גס שצועק בעיניים (ולא רק לאוהדי מכבי). בראש המבנה ממוקמת מערכת תקשורת אלחוטית, שאינה מוסיפה יופי למראהו החיצוני. 

נרמוז שלפני כחמש שנים הועבר מבנה תחנת המשטרה העירונית למתחם חדש ומודרני, ואולי הגיע הזמן לצעד דומה גם בשירותי הכבאות.

תחנת כיבוי האש בראשון לציון | צילום שי אלבלינג 

5. בית שרה והלל נאמבר (הבית לחיילים משוחררים)

הבניין הוותיק ממוקם ברחוב אנא טיכו בעיר, לא הרחק ממתחם המכללה למינהל ובפאתי שכונת חתני פרס נובל היוקרתית. המבנה המדובר אמנם משרת מטרה חשובה ומספק דיור מוזל לחיילים משוחררים, אבל כבר מיום הקמתו עורר דיון ציבורי ער.

הסיבה נובעת מצורתו של הבניין, הנראה מעט 'מפוזר', דומה יותר למלון דרכים על אם הדרך, שבנוי בסגנון טלאי על טלאי. גווני הצבעים הוורודים, האנטנה הענקית שעל גג המבנה, והעובדה כי הוא מרגיש קצת 'תקוע' בנוף מסביבו, נותנים תחושה מעט מוזרה למי שחולף לצידו.

פרט לעובדה שהוא נראה מעט לא 'מגובש' מבחינה תכנונית, הוא בולט בשטח גם משום שהוא ממוקם בפאתי שכונת חתני פרס נובל – המורכבת בעיקר ממגדלי יוקרה ובתים פרטיים מפוארים.

הבית לחיילים משוחררים. טלאי בנוף | צילום שי אלבלינג