רוכבים יחד | צילום באדיבות עמותת 'פעולה'  

מדי שבוע יוצאים עשרות רוכבי אופניים מראשון לציון לדווש עשרות קילומטרים. המיוחד בקבוצת רוכבי האופניים הזו היא שמחצית מהרוכבים בה הם לקויי ראייה. אם מישהו תוהה כיצד זה אפשרי מסבירים הרוכבים שהם מפצים על הלקות בעזרת חושים מחודדים אחרים שמצליחים להפתיע בכל פעם מחדש אפילו את הרוכבים הוותיקים.

קבוצת רכיבת האופניים של עמותת 'פעולה' (פותחים עין ולב לצורכי העיוורים) נוסדה לפני כעשר שנים ועם הזמן הפכה לפעילות ספורטיבית מרכזית עבור כבדי ראייה. מלבד הפעילות החברתית הראויה, מדובר באקט חשוב מאוד שכן רבים מכבדי הראייה נמנעים מביצוע פעילות גופנית מחוץ לבית.

את קבוצת הרכיבה מנהל כוכב כוכבי, תושב העיר בן 54. "מדובר בעמותה של עיוורים וכבדי ראייה שנועדה לסייע לבעלי מגבלות בראייה, לסייע להם למצוא מקומות עבודה, ללוות אותם ולעזור להסתגל למצב הרפואי שלהם", הוא מסביר. "העמותה גם מספקת עזרים להקל על חייהם של העיוורים וכבדי הראייה, כמו כלבי נחייה וציוד נלווה".

כוכבי עצמו הוא בעל לקות ראייה מלידה. "ראיתי אבל באופן חלקי מאוד, לא בשביל שתהיה לי יכולת לנהוג או לתפקד לבד. לא קיבלתי קצבאות לילד נכה והתחנכתי במוסדות חינוך רגילים כי המערכת לא ידעה להכיל אותי. חשבו שאני בסך הכל לא רואה טוב ולא הבינו כמה זה קיצוני. רק בגיל 18, לפני השירות הצבאי, הבינו כמה המצב חמור ומיהרו להוציא לי תעודת עיוור ורק אז התחלתי את תהליך השיקום שלי".

"החושים האחרים מפצים" | צילום באדיבות עמותת 'פעולה'

למרות המכשולים בדרך, החליט כוכבי שלא לתת למגבלה לעצור אותו. "התברגתי במקומות עבודה שונים וניסיתי להתמודד באופן עצמאי. כיום אני פעיל חברתי ועוסק בפיתוח של עסקים חברתיים. לאופניים הגעתי במקרה, בשנת 2011 הכירו לי את אלי שרוני שמנהל את העמותה והתאהבתי בתחום. רכבתי על אופניים זוגיים, כשמקדימה יושב אדם רואה ומכוון את הכלי. תוך כדי הרכיבה הבנתי שיש כאן פוטנציאל גדול לסייע לעיוורים רבים שמתקשים לעסוק בספורט והחלטתי להקים קבוצה דומה בראשון לציון כי הבנתי שיש לזה ביקוש גדול".

קבוצת הרוכבים של ראשון לציון מקיימת "רכיבות רציניות", כפי שמגדירים חבריה. "כבר הגענו מראשון לציון ברכיבה עד הרצליה או יפו וגם עד אשקלון. המסלולים שלנו מאוד ארוכים ומכניסים את החבר'ה לכושר. כיום הקבוצה שלנו מונה 50 איש שאוהבים לרכוב על אופניים, הביקוש מאוד גדול אבל אנחנו מתקשים לגייס כוח אדם רואה, כזה שיוכל לרכוב יחד עם לקויי הראייה".

"מדובר בקבוצה מאוד מיוחדת שמשלבת רכיבה של אנשים שרואים ושל כאלה שלא", מוסיף אלי שרוני, מנכ"ל עמותת 'פעולה', שאמנם אינו לקוי ראייה אך גם הוא התמכר לכיף של חוויית הרכיבה המשותפת. "הרוכבים מדוושים יחד על אופניים מסוג 'טאנדאם', אופניים מיוחדים ששני רוכבים יכולים לשבת עליהם. מדובר בפעילות חשובה כי אנשים יוצאים מהבתים, עושים פעילויות ספורטיביות, דבר שלא ממש אפשרי ללקויי ראייה בגלל הקושי לצאת ולהתנייד לבד. הרוכב הרואה נקרא 'קפטן' ולקוי הראייה שרוכב עימו נקרא 'סטוקר' וביחד הם צוות שמסייע אחד לשני.

"כבדי הראייה תורמים רבות גם לאלה שרואים בעזרת חוש הריח המפותח שלהם", מוסיף שרוני ומדגים: "פעם רכבתי עם מישהו משדה בוקר לאילת ותוך כדי רכיבה, הרוכב שאיתי אמר שהוא ממש רוצה שנעצור לקפה. אמרתי לו שהוא מדמיין ושאנחנו באמצע מדבר ואין שום דבר כזה. אחרי כמה מאות מטרים של רכיבה פתאום היה איזה דוכן קפה שהופיע משום מקום. הרוכב שאיתי ידע לזהות ולהריח את זה מרחוק. זה היה מדהים. בסופו של דבר זאת חוויה עבור כולם, גם עובר אלו שרואים וגם עבור אלה שמתקשים".

כוכבי ושרוני מבקשים גם להזמין את הציבור להצטרף אליהם. "נוצר מצב שעיוורים רבים רוצים להצטרף ולרכוב איתנו" מספר כוכבי, "אך לכל אחד כזה צריך להצמיד קפטן רואה ולצערנו יש מחסור ברוכבים כאלו לכן אנחנו נודה לכל מי שיוכל להגיע ולהצטרף לקבוצה שלנו".