שבועות זה חג הגיורים. הרב דוד בן ניסן | צילום פרטי

      

חג השבועות מאופיין בקריאת מגילת רות, הגיורת המוכרת ביותר בתנ"ך, מה שהפך את שבועות לא רק לחג הקציר והחלב אלא בעיקר לחג הגרים. סמוך לישיבת ההסדר בראשון לציון פועלת כבר שמונה שנים כיתת גיור, ולרגל חג השבועות, מספר מנהל מרכז הגיור, מיהו הגר הטיפוסי לעיר. 

עד היום הוציאה כיתת הגיור המקומית מאות מצטרפים חדשים לעם היהודי. "שישים אחוז מהמתגיירים בעיר הם יוצאי ברית המועצות לשעבר, חלקם נולדו בארץ ונדרשו להתגייר", מספר הרב דוד בן ניסן, מנהל מרכז הגיור 'עמי'.

מיהם שאר המתגיירים?

"אחוז גדול נוסף הם מתגיירים יוצאי העלייה האתיופית. יש לנו גם לא מעט מקרים של עובדות זרות שהתחתנו עם ישראלים שהכירו כאן בארץ, ורצו להתחתן. יש גם מוסלמים שמגיעים אלינו, אבל מעט מאוד, כאן באמת מדובר במקרה מאוד נדיר".

לדברי הרב, המניע של חלק ניכר מהמתגיירים, עולי ברית המועצות לשעבר, נובע מכך שלא גילו לילדיהם שאינם יהודים. "זה בא ממקום טוב שלהם כי הם לא רוצים שהילדים ירגישו זרים אלא ישתלבו בחברה וירגיש כמו כולם", הוא מסביר. "אבל בסופו של דבר, ביום שבו הילד רוצה להתחתן, ואז מגלה שהוא אינו יהודי, נוצרת טרגדיה".

נתקלת במקרים כאלה?

"בודאי. לפעמים אנשים מגלים את זה שלושה חודשים לפני התאריך המיוחל, ואז הכל משתבש. אם יש רצון טוב אנחנו מוצאים פתרון אבל זה מאוד מסובך".

נושא הגיור קרוב מאוד לליבו של הרב, אך מקרה אחד הצליח לרגש אותו במיוחד. "זכור לי מקרה שבחורה מבריסל פנתה אלינו ורצתה להתגייר. שאלתי אותה למה היא רוצה לעשות את זה. היא סיפרה לי שבילדותה היא שיחקה בדברים של סבא שלה ומצאה תמונות מאוד ישנות. היא שאלה אותו מה התמונות, והוא ענה לה שאלו יהודים בשואה".

הצעירה הוסיפה לחקור ולשאול את סבה שאלות, ואז התברר לה שהוא ניהל בעברו פנימיה, הציל יהודים, ואף זכה לחסיד אומות העולם. "כל העניין הזה עורר אצלה את הרגש, והיא החלה לחקור את עניין היהדות והחליטה בסוף להצטרף לעם היהודי", הוא מספר.

אף בכך לא תם הסיפור. בטרם התגיירה סיפרה לו הצעירה את סופו של הסיפור: "החלק הכי מרגש היה כשהיא הלכה פעם לשיעור אצל הרב של בריסל, והתיישבה ליד יהודי מבוגר, הם החלו לשוחח, והתברר שאותו יהודי היה ילד שניצל על ידי הסבא שלה. אי אפשר לומר שלא הייתה פה יד מכוונת", מחייך הרב ומסיים בברכבת חג שבועות שמח.