תמונת מחזור משנת תרפ"ו 1926 | באדיבות מוזיאון ראשון לציון

   

המשימה שלקח על עצמו בית ספר 'חביב', בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם, היא משימה מסובכת. המטרה: איתור כל תמונות המחזור של כל בוגריו ב-119 השנים האחרונות, וכשהם מאחלים 'עד מאה ועשרים', הם מתכוונים לזה ברצינות גמורה. 

בית ספר 'חביב' בראשון לציון הוא מוסד היסטורי עם מורשת מכובדת. הוא היה הראשון בעולם שלימד את כל המקצועות בעברית, וגם שמות בוגריו בתמונות המחזור נכתבו בעברית צחה. כעת יוצא בית הספר במשימת חיפוש מאתגרת, ומנסה לאתר את כל תמונות המחזור מהשנה הראשונה שבה הוקם. 

את המשימה המאתגרת הזו לקחו על עצמם "בית לעברית" - מרכז לעברית כשפה וכתרבות ובית הספר 'חביב' בראשון לציון. הציבור נקרא כעת לפשפש במגירות, במחסן ובבוידעם, ולאתר תמונות של 46 מחזורים. המחזור הוותיק ביותר הוא משנת 1899, כלומר שבעה דורות אחורה.

בית הספר 'חביב' הוקם ב-1886 וכיום מונה מעל 5,000 בוגרים. 'בית לעברית ראשון לציון' נמצא בתהליך הקמה ויפעל לצד בית הספר העברי ובמתחמו, ביוזמת עיריית ראשון לציון. שם צפויות להיות מוצגות תמונות המחזור ההיסטוריות.

"אנחנו מחפשים תמונות מתלמידים לשעבר וממורי 'חביב' לדורותיהם - הוריהם, סביהם, הורי סביהם. לאחרונה הקמנו, בשיתוף עם מנהלת בית הספר 'חביב' את ארגון הבוגרים שלמדו בבית הספר – ארגון בוגרים ראשון המוקם לבית ספר יסודי. המטרה היא לשמור ולטפח את הקשר עם הבוגרים, ולייצר ערך מוסף ייחודי בחיבור בין בית הספר ל'בית לעברית' המוקם במתחם ההיסטורי", מסבירים ממטה ההקמה של "בית לעברית" הפועל מבית מדליה ההיסטורי, השוכן גם הוא בחצר 'חביב' ומוכר לבוגרי 'חביב' כבית השמש – ביתו של שלום כהן (עראקי).

עד כה נרשמו לארגון מעל 1,500 בוגרים, ונאספו תצלומים מ-74 מחזורים. מארכיון בית הספר, מבוגרי בית הספר ומארכיון מוזיאון ראשון לציון. השאיפה היא להשיק את אלבום כל המחזורים באירוע חגיגי, וכאן, אתם, תושבי העיר נקראים לדגל ולמחסנים. 

מצאתם תמונה? בבית הספר ישמחו מאוד אם תצרו איתם קשר באמצעות לי וולפר, מנהלת ארגון הבוגרים, בטלפון 03-5274577 או בכתובת הדואר lee@hebrewcenter.co.il .

בנוסף ניתן להגיע עם התמונה ל'בית לעברית' ברחוב אחד העם 7 או ליצור קשר, ונציג יגיע לאסוף מכם את התמונה. התמונה תיסרק ותושב לכם בחזרה.