צילום: shutterstock

 "אני חלק מהקהילה ולכן אני יכול להבין אותם יותר טוב". כך אמר השבוע רועי סעת, שנכנס לתפקידו לאחרונה כעובד סוציאלי לקהילה הגאה בראשון לציון. הוא יעבוד לצד אלי ביטון, רכז קהילה ונוער עירוני לקהילה הלהט"ב, שאף הוא נכנס לתפקידו לאחרונה.

מינויים אלה עלו כחלק מועדת ההיגוי שבחנה את צרכי הקהילה הלהט"בית בעיר, והתאפשרו בזכות שילוב ידיים של עיריית ראשון לציון, משרד הרווחה והחברה למתנ״סים. "ראשון היא אחת הערים החלוציות בתחום, יש אולי שלוש ערים שנותנות מענה ספציפי לקהילה", מסביר סעת.

הצורך בשירותיו נובע מכמה סיבות עיקריות. "להיות בקהילה זה גורם סיכון", הוא אומר. "חלק מהמטופלים עברו פגיעה מינית, אחרים מתמודדים עם סירוב ההורים ובכלל המשפחה לקבל אותם. מצבים אלו יוצרים לעיתים מחשבות אובדניות, התמכרויות, דכאון ועוד. בתפקיד שלי אני מעניק טיפול רגיש מגדר. כלומר המטופלים יודעים שסוגיית המגדר היא כבר על השולחן ויש מרחב בטוח לדבר על הכל, זה מאוד משמעותי".

אלי ביטון. רכז ראשון לקהילה הגאה|צילום עידן פוריאן

לדברי סעת יש מעט מאוד רשויות בישראל שמינו עובד סוציאלי ייעודי לקהילה הגאה בעיר, וראשון לציון היא אחת מהן. "ישנו שינוי בתפיסה הטיפולית של משרד הרווחה שהשכילו להבין שיש למנות תפקיד כזה בכל עיר ולאפשר טיפול רגיש מגדר לבני הקהילה הגאה בעיר. גם אני וגם אלי רואים את בתפקיד הזה שליחות לצעירים בראשון לציון". מצהיר סעת ומוסיף: "לאפשר להם להיות מי שהם ולא לפחד".

רכז קהילה ונוער עירוני לקהילה הלהט"ב, אלי ביטון: "התפקיד של רועי מהותי ומאפשר להעניק מענה הולם, מקבל ודיסקרטי לצעירי העיר שנאלצים להתמודד, לעיתים לבד, עם התלבטויות, תחושות וקשיים שמלווים אותם".

בעירייה מוסיפים כי ראשון לציון היא עיר רב-גונית, בה לכל אחת ואחד יש מקום. התפקיד של עירייה הוא לדאוג שכל קבוצה ומגזר בעיר יקבלו את המענה לצרכים שלהם.

כל המעוניין ליצור קשר עם עו"ס רועי סעת, יש לפנות בטלפון  03-9487449 או במייל:

Iritk@rishonlezion.muni.il