קורס מדריכי הנקיק | צילום פרטי

זה לא היה פשוט, בעיקר כאשר מדובר היה במקורות מימון וסיוע, אך בימים האחרונים נפתח קורס יוצא דופן שיכין תושבים להדרכה באגם הנקיק העירוני. את הקורס יזמו פעילי איכות הסביבה בראשון לציון.

מובילת המהלך בחודשים האחרונים הייתה הפעילה הסביבתית, ציפי דיק, שגם מנהלת הקורס, רכזת ההדרכה בנקיק ומתנדבת באגף העירוני לאיכות הסביבה.

הנקיק הוא פנינת טבע עירונית בה אפיק מים זורמים ואגם קטן הנסתר מעין החולפים בכביש הסמוך. המקום עבר תהליך של התחדשות ושימור הודות לפעילי איכות הסביבה בעיר וחברי מפלגת הירוקים במועצת העיר.

לאחר שהכניסה אליו הוסדרה, בסיוע העירייה, החלו לבקר בו תלמידים מבתי ספר ברחבי העיר, אולם חלק מהם לא יכלו לעבור הליך לימודי ראוי מאחר ולא היו מספיק מדריכים, מתנדבים כולם, שיעבירו את ההדרכות בשטח.

אגם הנקיק | צילום: אבי מועלם

בשנה האחרונה השקיעה דיק מאמצים רבים לפתיחת קורס מדריכים, והמשימה הוכתרה בהצלחה. הקורס כולל ארבעה מפגשים. שניים מהם בשטח הנקיק, ושניים במרכז הקהילתי של שכונת קריית גנים בעיר.

רוב תלמידי הקורס הם אזרחים ותיקים חובבי סביבה וטבע, ובין הנושאים שילמדו: התהוות הנקיק, חולות ומים, צמחייה אנדמית ופולשת וסוגי בעלי החיים שהנקיק הוא חלק מהסביבה הטבעית שלהם.

לאחר שיסיימו את הקורס, שאת תכניו מעבירים אבישי שלמה, איש החברה להגנת הטבע, וצבי מילשטיין, מנהל האגף העירוני לאיכות הסביבה, הם ייצאו להדריך בשטח וזאת בהתאם לביקוש.

"חבלי הלידה של הקורס היו קשים אבל הם הולידו קבוצה שווה ואיכותית של אנשים שתוביל הדרכות של קבוצות שונות בשטח", אומרת דיק, ומסבירה ש-"כל מתנדב שעובר את הקורס מתחייב לשעה וחצי של הדרכה פעם או פעמיים בחודש וזאת בהתאם להזמנות שיגיעו מהציבור".

חשוב לציין שהביקור וההדרכה בנקיק הם ללא כל עלות.