תלמידי כפר הנוער נחלת יהודה | צילום רב רשף דורון שבי, נחלת יהודה

לקראת ל"ג בעומר  יצאו תלמידי מסלול כבאות והצלה בכפר הנוער 'ויצו נחלת יהודה 'בראשון לציון ל'סיבוב מדורות' בעיר עם כבאית, מדים וציוד כיבוי אש כדי לתרום לבטיחות החוגגים.

התלמידים הסבירו על בטיחות באש, התריעו על סכנות, כיבו מדורות באופן בטיחותי, והיו נכונים במקרה של אירוע אמת לתת מענה ראשוני בשטח.

מסלול כבאות והצלה בכפר הנוער נחלת יהודה הינו מסלול ראשון וייחודי בארץ שהוקם ביוזמה משותפת של משרד החינוך - המינהל לחינוך התיישבותי ופנימייתי, המשרד לביטחון פנים, משרד הקליטה וויצו.

המסלול מיועד לבנים ובנות בכתה י' ומתקיים בתנאי פנימייה במשך שלוש שנים, שכוללים לימודים עיוניים ומעשיים. במסגרת הלימודים, התלמידים לובשים מדים של לוחמי אש, עונדים סמלים עורכים מסדרים, תורנויות ואימונים ושותפים לאירועים מיוחדים של מערך הכבאות.

במשרד החינוך מציינים, כי מסגרת תכנית הלימודים, התלמידים לומדים על טיפול בחומרים מסוכנים, חקירת דלקות, בטיחות אש, הפעלת ציוד כיבוי אש, קורס החייאה, טיפול בנפגעים והתמודדות עם מצבי לחץ.

לצד זאת, הם ניגשים לבגרות מלאה כאשר המקצוע הראשי הוא מדעי איכות הסביבה וקיימות. בנוסף התלמידים לומדים תחומי ידע משיקים הרלוונטיים לתפקידו של לוחם אש, כגון: משאבי מים וטבע, יערות, מפגעי פסולת, רעש, קרינה וזיהום אויר ומערכות אקולוגיות והשפעתם על החי והצומח.

מוכנים לכל מצב | צילום רב רשף דורון שבי, נחלת יהודה

בראש המסלול עומד קצין כבאות-אש, רב רשף דורון שבי, שמנהל את תכנית הלימודים ונמצא עם החניכים בפנימיה לאורך כל שעות היממה ומלווה אותם.

במסלול לומדים כיום 69 תלמידים מתוכם 39 בנות והשנה יסיים המחזור הראשון את לימודיו.

אילנה נולמן, מנהלת המינהל לחינוך התיישבותי ופנימייתי במשרד החינוך:  "מסלול זה משלב בין לימודים עיוניים לבגרות לבין תחום מקצועי שיש בו שליחות וצורך לאומי יחד עם תרומה לקהילה".