מובילים- באופן יחסי: הבוקר (ג') פורסמו נתוני הגיוס על פי הפריסה לערים, וחשפו את מיקומה של ראשון לציון ביחס לשאר הערים בארץ בנושא שיעור הגיוס. היא אומנם מובילה מבין הערים הגדולות, אבל אם מסתכלים על הדירוג הכללי- אין יותר מדי סיבה לגאווה.

הנתונים מתייחסים לילדי שנתון 1996, שהתגייסו בשנת 2014, מיד לאחר מבצע "צוק איתן", וצפויים להשתחרר השנה. הנתונים מתייחסים למספר המתגייסים בעיר (שיעור הגיוס), לכמה מתוכם התגייסו לשירות קרבי, וכמה מתוכם יצאו לקצונה.

בראשית הדירוג נמצאות ערים קטנות יחסית. מבין ערי המרכז, ראשון מדורגת במקום ה-16 מבחינת גיוס הגברים ובמקום העשירי מבחינת גיוס הנשים- אבל יחד עם רמת גן, היא מובילה מבחינת הערים הגדולות המדורגות.

על פי הנתונים: 86.7% מהגברים בעיר מתגייסים לצבא, ומתוכם 38.8% לתפקידי לחימה. בגזרה זו הייתה קפיצה משמעותית של חמישה מקומות, מהמקום ה-25 ברשימת כלל הערים למקום ה-20. מבחינת הנשים, 80% מתושבות העיר מתגייסות לצבא, מתוכן 7.1% יוצאות לקצונה.

המחשה: דובר צה"ל

מי שראויה לציון מבחינת הנתונים היא דווקא העיר השכנה נס ציונה, שרשמה השנה עלייה משמעותית ונתונים גבוהים במספר קטגוריות. מבחינת הנשים, 91.1% מתושבות העיר מתגייסות לצבא- שיעור הגיוס הגבוה ביותר בארץ. מבין תושבי העיר הנתון אפילו גבוה יותר, 91.9% מהגברים בעיר התגייסו לצבא, מה שממקם אותה במקום השלישי בארץ.

גלית, מורה באחד התיכון בעיר, אינה מופתעת כלל מנתוני הגיוס הגבוהים בראשון לציון. "התלמידים עוברים במסגרת התיכון המון פעילויות שקשורות לצבא- הצגות, הרצאות, ימי שיא, מגיעים אליהם אנשים שמבינים בתחום ומסבירים על הצבא. זה מתחיל משלב הצו הראשון, שבו מייעצים איך להגיע לתוצאות גבוהות. לאחר מכן חושפים אותם למקומות שונים בהם אפשר לשרת, איך להתכונן למיונים, ועוד ועוד".

היא מוסיפה:" בקרב התלמידים שאני מכירה הרוב המכריע מתגייסים לצבא ולתפקידים משמעותיים. גם אלה שבעלי פרופיל נמוך נותנים את חלקם, וגם ספורטאים מצטיינים משלבים את המסגרת הצבאית עם אימונים, ובתור מורה אני גאה בכולם".