כוויות, חבלות, שכיחה באוטו, טביעות, נפילות ועוד: לא חסרות סיבות מצערות שבגללן נפגעים ילדים. אבל בניגוד לרובנו, שמודאגים למספר דקות ואח"כ ממשיכים כרגיל, אלי ניר מראשון לציון החליט להפוך את הנושא לפרויקט אישי, עושה הכל כדי למנוע פגיעות ילדים- והשבוע אפילו קיבל על כך אות הוקרה משר העבודה והרווחה אפרים כץ.

ניר, בן 72, מתגורר בשכונת נווה ים במערב העיר, והוא אב לשלושה בנים וסב לתשעה נכדים. כאמור, לפני יומיים (יום ג') הוא קיבל אות הערכה משר העבודה, הרווחה והשירותים הכלכליים חיים כץ על פעילות ההתנדבות הענפה שלו, שמתמקדת בתחום שמירה על בטיחות ילדים ומתפרסת על מסגרות שונות: טיפות החלב בעיר, בית החולים קפלן ברחובות, בתי ספר יסודיים ועוד. 

ערך התרומה לחברה ליווה את ניר מאז ומתמיד. הוא שירת כקצין בקבע, והשתחרר מחיל הקשר בדרגת סגן אלוף אחרי 25 שנות שירות, ולכן מכן עסק בתחום הייעוץ הארגוני. להתנדבות בתחום של שמירה על בטיחות ילדים הוא הגיע כמעט במקרה.

"יום אחד הייתי בגינה עם הנכד שלי, והבחנתי באימא שמגישה תפוח לביתה- כשהיא מפנה כלפיה את הסכין שבו השתמשה" הוא מספר. "כמובן שהיא לא התכוונה לפגוע בבת, אבל היא יצרה מצב מסוכן בגלל חוסר תשומת לב. אז נפל לי האסימון שזו המטרה שעבורה אקדיש את שנות הפנסיה שלי- מניעת פגיעות בילדים" הוא מספר.

אלעזר ניר עם השר חיים כץ במעמד קבלת המגן | צילום: דוברות משרד העבודה

ואכן, אחרי אותה תקרית בגינה הוא יצר קשר עם ארגון "בטרם", שאחראי על ביטחון ילדים. "ניסיתי לבדוק איפה אני יכול להשתלב בפעילות הארגון, ובגלל הרקע הצבאי שלי בפיקוד התחלתי להדריך קבוצות של הורים במסגרות שונות, כדי לגרום להם לשים לב לסכנות השונות" הוא אומר. פעילות הארגון בראשון לציון מתקיימת בשיתוף פעולה עם המשנה לראש העירייה אייל מושיוב.

במסגרת ההתנדבות, הוא מספר שנחשף לנתונים קשים: "בכל יום מגיעים 500 ילדים לחדרי המיון בארץ בגלל פגיעות שונות. לפי הסטטיסטיקה, 75% מהילדים נפגעים בבית, ו-95% מהמקרים אפשר היה למנוע. כתוצאה מהפגיעות האלו, נהרגים 100 ילדים בכל שנה. המטרה הכי חשובה שלנו היא להפחית את המספר הנורא הזה", הוא מוסיף.

כחלק מפעילותו, הוא מדבר מול הורים בשלושת סניפי טיפות החלב בראשון לציון, מול הורים במחלקות הילדים בבית החולים קפלן, ואפילו הגיע למספר ביקורי בית שעורך הארגון כדי לסייע להורים להפוך את סביבת המגורים לבטוחה עבור הילדים. במסגרת עבודתו הוא נחשף למקרים מצערים ביותר של ילדים שנפגעים.

"רק השבוע נחשפתי למקרה של אמא שהחזיקה את התינוקת שלה בזמן שהכינה אוכל, ובגלל רגע של חוסר תשומת לב נשפכו עליה מים חמים מהקומקום. היא הובלה לבית החולים כשהיא סובלת מכוויות בכל הגוף, שמהן עלולות להישאר צלקות", הוא מספר בעצב.

כל מקרה אליו הוא נחשף גורם לו לרצות להזהיר הורים נוספים, כדי למנוע את המקרה הבא. בגלל פעילותו הענפה והמוטיבציה הבוהה שלו לסייע, המליץ עליו ארגון בטרם לקבל את מגן ההערכה למתנדבים משר העבודה, הרווחה והשירותים הכלכליים. 120 מתמודדים הומלצו, אבל רק 12 זכו לקבל את המגן מהשר חיים כץ בטקס מרגש שהתקיים השבוע.

"מאוד התרגשתי כשבישרו לי על הזכייה" הוא מספר. "זה כבוד בשבילי ובשביל ארגון 'בטרם'. הייתה לי גם הזכות לברך בשם כל המצטיינים, וקולי רעד כשדיברתי בפני הקהל. גם המשפחה שלי מאוד התרגשה, הם הגיעו לטקס לתמוך בי. אבל זה לא הסוף, יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות בתחום" הוא אומר.

"המסר שהייתי רוצה להעביר הוא שאין קשר למגזר, השכלה, גיל, מגדר, רקע סוציו אקונומי- תאונות יכולות לקרות לכולנו. אם מישהו לא חושב שהוא נתון בסיכון אז הוא לא יעשה כלום, רק ברגע שמבינים את הסכנה מתחילים להתכונן, וזה מה שהייתי רוצה שההורים יעשו" הוא מסכם.