ניתוחי קיצור קיבה הופכים לפופולאריים יותר ויותר, עם השאיפה הגוברת לרזון והייאוש מדיאטות מוכרות. אבל רבים שעוברים את הניתוח לא מודעים לסכנות ולסיבוכים שהוא טומן בחובו- כמו שקרה לאישה שעברה את הניתוח ב"אסף הרופא", והיום סובלת נכות.

האישה, כיום בת 67, עברה ניתוח לקיצור קיבה במרכז הרפואי "אסף הרופא" לפני 20 שנה. לטענתה, מחסור בוויטמין B1 שנוצר בעקבות הניתוח לא זוהה, וכתוצאה מכך היא סובלת מנכות קשה של כמעט 100 אחוז. כעת היא תובעת מיליוני שקלים מבית חולים "אסף הרופא", קופת חולים "כללית" ומדינת ישראל.

בתביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז באמצעות עורכי הדין דורי כספי וויקי בקשי ממשרד כספי סרור ושות', נטען כי התובעת עברה בשנת 1997 ניתוח לקיצור קיבה, ולאחר הניתוח התלוננה על הקאות מרובות ושלשולים.

המחשה: שאטרסטוק

החל משנת 2012 החלה להתלונן על ירידה הולכת ומחמירה בתחושה באיברים שונים בגופה, אלא שרק באיחור של 15 שנה היא החלה לקבל לראשונה טיפול בחוסר בוויטמין B1. לפני כשנתיים התקבלה תוצאת מעבדה שהצביעה על רמה אפסית של הוויטמין בדמה.

מומחים מטעם התביעה קבעו בחוות דעתם כי יש קשר בין מחלתה העצבית ומוגבלותה התפקודית הקשה של התובעת, לבין המחסור בוויטמין B1, שנגרם בעקבות ניתוח לקיצור קיבה שעברה לפני כ־20 שנה.

בתביעה נטען כי בית החולים, משרד הבריאות וקופת חולים "כללית" בה טופלה התרשלו, והם האחראים לנזקיה. לטענתם הרשלנות החלה בכך שלא יידעו את התובעת כבר לפני הניתוח על הסיכונים הכרוכים בו, לא יידעו אותה בחשיבות נטילת ויטמין B1 לאחריו, לא ערכו מעקב אחר רמת הוויטמין בגופה, התעלמו מההקאות והשלשולים ולא אבחנו נכון את מחלתה במשך יותר מ־15 שנה.

עורכי הדין התובעים: ויקי כספי ודורי בקשי

בכתב התביעה נטען כי התובעת, אשר חיכתה בקוצר רוח לפרישתה מעבודה כדי "להתחיל לחיות", נותרה עם נכות קשה בפלג גופה התחתון וזקוקה כעת לטיפול סיעודי צמוד 24 שעות ביממה. טרם הוגש כתב הגנה.

מ"כללית" ומ"אסף הרופא" נמסר כי כתב התביעה התקבל וכי הם יגיבו עליו בערכאות המתאימות.