כל מי שגדל בעיר אחרי שנות ה-80 המאוחרות מכיר את בית הספר למחוננים רון ורדי, אליו מגיעים ילדים מראשון לציון וכל יישובי האזור על מנת לפתח את כישוריהם ויכולתם, ומתאמצים מאוד לעבור את מבחני הכניסה כדי להשתייך לבית הספר הנחשק.

בשעבור שעבר התקיים כנס ראשון של כל בוגרי המרכז מאז הקמתו בשנת 1986 ועד היום, ואיחד בוגרים בעשור החמישי לחייהם עם כאלה שרק סיימו את לימודיהם. מדובר בסנונית הראשונה של המפגשים, שכעת יתקיימו באופן קבוע אחת לשנה כדי לשמר את מורשת בית הספר.

הבוגרים המוצלחים | צילום: לירון ליבזון, בוגרת בי"ס רון ורדי

מקימי בית הספר למחוננים הם דרורה וידידה ורדי, הוריו של רון ורדי ז"ל, שהיה תלמיד מחונן שנפל בעת שירותו הצבאי בלבנון בהיותו בן 20, ועל שמו נקרא המרכז. גם הם נכחו במפגש המרגש.

המרכז פעל בתוך בית הספר חביב במשך 25 שנים כמפעל חינוכי הנותן מענה לילדים מצטיינים ומחוננים בעיר ראשון לציון וסביבותיה. בעקבות הצמיחה במספר הילדים המחוננים באזור, בשנת 2013 עבר המרכז לפעול במבנה ייעודי שהוקם ברחוב אבי האסירים במתחם גן נחום.

היוזמים. ידידה ודרורה ורדי, הוריו של רון ז"ל | צילום: לירון ליבזון, בוגרת בי"ס רון ורדי

בית הספר פועל בשיתוף עיריית ראשון לציון, ובמקום מלמדים מורים ומדריכים אשר רובם בעלי תואר שני ושלישי. מטרת בית הספר הוא לטפח ילדים מחוננים בכיתות ג'-ט' מכל האזור ולספק להם העשרה בתחומים שונים כמו מדעים, טכנולוגיה, פילוסופיה, לוגיקה, אמנות, מוזיקה, מדעי הרוח ועוד.

מרכז "רון ורדי" מפעיל בתחומיו סדנאות להורים ולילדים בתחומי הוראה מתקנת, סדנא לטיפוח מיומנויות חברתיות וכן סדנא המתייחסת לאתגרים המגוונים של הורים לילדים מחוננים ומצטיינים. כיום, מונה בית הספר כ-1,000 תלמידים מחוננים ומצטיינים שהינם תושבי ראשון לציון.