כבר תקופה ארוכה מתכננים בעיריית ראשון לציון את נטיעת שדרת הדקלים המחודשת בגן המושבה, והמשימה מתבצעת באופן קפדני שמזכיר כמעט מבצע צבאי. כעת נחשפים האמצעים להגנה על העצים: חומרי ריסוס, אגרונומים מומחים, ואפילו רחפנים שמצלמים מהאוויר.

כזכור, לפני כשלוש שנים וחצי חרק חדקונית הדקל, שמקורו במזרח, פשט בשדרת העצים בעיר והטיל ביצים בתוך עצי התמר. באגף הגינון בעירייה עשו הכל כדי למגר את החרק, אולם שום טיפול לא הועיל וחלק מהעצים עמדו בפני סכנת קריסה, על כן הוחלט לכרות אותם.

נטיעה מחדש של שדרת הדקלים | צילום: עיריית ראשון לציון

ההחלטה על כריתת העצים התקבלה בלב כבד, היות ומדובר בפיסת היסטוריה עירונית: העצים נטעו לראשונה לפני 127 שנים, על ידי המתיישבים הראשונים שהקימו את המושבה ראשון לציון, והפכו עם השנים לאחד מסמלי ההיכר שלה, ולכן הצער על ההחלטה לכרות אותם היה גדול.

לאחר תקופת המתנה, החלה נטיעה מחדש של הדקלים בשדרה, בתקווה שהעצים החדשים לא יהיו נגועים בחדקונית הדגל.

כאחד מאמצעי הזהירות, יצאה הוראה ממשרד החקלאות על איסור לגזום את העצים, מה שהביא כזכור למשבר בחג הסוכות. בכל שנה הייתה בעירייה גוזמת את עצי הדקל ומאפשרת לתושבים לקחת את הענפים לסכך, אולם השנה זה לא התאפשר כי גיזום העצים היה מסכן אותם.

כעת נחשפים המאמצים המושקעים בנטיעה המחודשת של שדרת עצי הדקל. ראשית, ארבעה אגרונומים מומחים מלווים את הפרויקט, אחד מהם מטעם משרד החקלאות. אנשי גינון מסיירים בין העצים ועוקבים באדיקות אחרי כל אחד מהם, ומדי חודש עוברים העצים ריסוס כימי שנועד להרחיק את החרק המאיים מהמזרח.

בנוסף, מעלים לאוויר רחפנים שמצלמים את צמרות העצים, כדי לאתר חדירה של החרק ללב העץ, שניתן לראות מלמעלה. בזכות המאמצים הללו התגלה לאחרונה התגלה עץ אחד נגוע, אולם מכיוון שהאבחון היה מוקדם נעשו פעולות מהירות נגד החרק והאיום הוסר לעת עתה.

ריסוס הדקלים כדי למנוע את התפשטות החרק |צילום: עיריית ראשון לציון