חיים בצחנה: זוג בני 75 מתגוררים בביתם בשיכון המזרח כבר שנים רבות, אולם בחצי השנה האחרונה חייהם בבית המוכר הפכו לבלתי נסבלים. הסיבה לכך היא מי ביוב שמוזרמים לביתם ומציפים את קומת המרתף, פוגעים בציוד שנמצא בו ומביאים צחנה נוראית.

בנם של בני הזוג, מוטי מלכה, התגייס כדי לעזור להוריו להתמודד עם המפגע. הוא מספר שהם מתגוררים כבר זמן רב בבית, ברחוב הרקפת בשיכון המזרח.

מוטי מספר שהבעיה התחילה בחודש מאי האחרון: "אחד השכנים בונה בית חדש סמוך לבית הוריי, וכחלק מעבודות הבנייה הוא ניתק את קו הביוב הישן של הרחוב". יש לציין שהתוכנית לניתוק הקו הוגשה לעירייה ואושרה טרם ביצועה.

"בגלל הניתוק מערכת הביוב השתבשה, ולמעשה השפכים של אחד הבתים הצמודים לבית הוריי הוזרמו אל תוך הבית שלהם. בגלל הסגירה של צד אחד בצינור, הוא הזרים את השפכים מהבניין הצמוד אל תוך הבית של הוריי" מספר מוטי.

המרתף מוצף במי ביוב | צילום: פרטי

בני הזוג פנו לתאגיד המים העירוני מניב ראשון, שם הוסבר להם כי מדובר בקו ביוב פרטי וישן, ועל מנת להפסיק את זרם הביוב לביתם הם צריכים לדאוג לסתימת פתח צינור הביוב הישן. שני בני הזוג פנסיונרים ואינם עובדים, ומדובר בתיקון לא זול- אבל בגלל חומרת הבעיה הם עשו כפי שהומלץ להם, והשקיעו קרוב ל-18,000 שקלים בסתימת צינור הביוב הישן.

אבל בניגוד לציפיות- הבעיה לא הסתיימה פה. "בניגוד להמלצה של מניב, גם אחרי סתימת הצינור המשיכו להגיע מים ולהציף את המרתף של הוריי, כשהם פוגעים בציוד ובריהוט במקום" אומר מוטי. הוסבר להם שככל הנראה גם השכן מחובר לצינור הביוב הישן, ולכן מי הביוב שלו ממשיכים לזרום לביתם.

מוטי מספר שמאז הוא פנה לעירייה ולחברה מניב אינספור פעמים, ושם הוסבר לו כי "הבעיה מוכרת וזה בטיפול"- אבל לטענתו, בפועל לא הגיע אף גורם לבדוק את המרתף ולייעץ מה אפשר לעשות, ובנתיים הם סובלים מההצפה.

אם זה לא מספיק, הוא אף מספר כי באחת משיחות הטלפון שלו עם המוקד, המוקדנית סיפרה לו שהעירייה עומדת לסייע לשכן שממנו זורמים השפכים לבצע את תהליך סתימה הצינור שמימנו הוריו בכוחות עצמם. כששאל מדוע הוחלט לממן עבורו את התהליך ענתה כי "הוא גר בצריף ואין לו כסף לכך"- מה שהפליא את מוטי מאוד.

נאלצים לגרף את המים במרתף מספר פעמים ביום | צילום: פרטי

"השכן הזה גר בבית הסמוך להוריי, הצריף משמש אותו רק לצרכי עבודה. כיצד מחליטה העירייה לממן עבורו את התיקון, ואילו נותנת לזוג פנסיונרים לשלם עליו לבדם? ומדוע מתאפשר המצב שבו לאורך תקופה כה ארוכה מוזרמים לביתם מי ביוב, ואף גורם לא מספק פתרון למצב הבלתי נסבל הזה?" שואל מוטי.

מעיריית ראשון לציון נמסר: "מדובר כנראה בסכסוך שנים ומערכת פרטית בשטח פרטי, לכן הדבר אינו בשליטתנו".

מחברת מניב נמסר: "המנכל"ית מעורבת בעניין וזה בטיפול".