לפני כשבועיים, ממש לפני ראש השנה, שמענו על רעידת האדמה החזקה במקסיקו ועל משלחת החילוץ הישראלית שהוזנקה למקום כדי לסייע למקומיים. דיברנו עם תושבת העיר שמבינה בנושא של משלחות חילוץ לאתרי אסון: רב סרן מרגריטה ממדוב, המשרתת בצבא כאחות.

היא יצאה למשלחות סיוע הומניטאריות בנפאל ובהאיטי אחרי האסונות שהתרחשו שם, והייתה מוכנה לקפוץ אף בערב החג למשלחת הסיוע שנשלחה למקסיקו.

רס"ן ממדוב משרתת כיום בחיל הרפואה בצבא, כראש מדור בטיחות ובניית תכניות רפואה. מרגריטה נשואה ואם לארבעה ילדים עימם היא מתגוררת בראשון לציון, אבל היא עצמה נולדה באוקראינה. "עליתי לארץ בשנת 1990. החלטנו לעשות את הצעד האמיץ של עלייה בגלל אנטישמיות שהתגברה נגדו באוקראינה, והתבטאה בקריאות ובמעשים פוגעניים" היא מספרת. וכך, בגיל 13 היא הגיעה ארצה.

"הקליטה בארץ לא הייתה פשוטה, הגענו ממש בעיצומה של מלחמת המפרץ. בנוסף לקושי של המלחמה, הייתי צריכה להתחיל את לימודיי ולהשתלב למרות מה שפספסתי. זה היה השלב שבו התחלתי להתעניין בתחום הרפואה" היא אומרת.

בזמן העבודה עם הפגים במשלחת | צילום: דובר צה"ל

היא בחרה לבסוף ללמוד סיעוד במסגרת העתודה של צה"ל, אבל לא הייתה לבד: אחותה התאומה התחילה גם היא לימודי סיעוד, והתאומות למדו יחד ארבע שנים בבאר שבע. כבר מתחילת הלימודים, רס"ן ממדוב מעידה כי הכי התחברה לתחום של טיפול בפגים ותינוקות.

אחרי סיום התואר מרגריטה מילאה שורה מגוונת של תפקידים בתחום הרפואה בצבא, בתקופות מאתגרות כמו האינתיפאדה הראשונה, מלחמת לבנון השנייה, והמבצעים עופרת יצוקה ועמוד ענן. בזמן זה היה לה קשר קרוב עם הפצועים של המבצעים ועל משפחותיהם, עליו היא אומרת: "זו הייתה תקופה בה עברתי חוויה עם משפחות שספגו פגיעה קשה, שבה התמודדתי עם מקרים מאוד רגישים. יש לא מעט משפחות שאני עדיין בקשר איתן".

בשנת 2010, כשפרצה רעידת אדמה בהאיטי, היא הייתה מוכנה לצאת ולסייע. "ביקשתי לצאת למשלחת החילוץ כאחות טיפול נמרץ יילודים, ובקשתי נענתה. זה היה אירוע מאוד קשה, וידענו שכנראה נהיה המענה הרפואי היחיד, ולכן היה ברור שנצטרך להקים טיפול נמרץ לתינוקות ולפגים".

מתחילת הלימודים התחברה לטיפול בתינוקות ופגים. במשלחת החילוץ | צילום: דובר צה"ל

מרגריטה מספרת על חוויה ספציפית שהייתה משמעותית עבורה מן המשלחת: "הגיעה אלינו אישה בהיריון עם צירים שילדה בשטח שלושה תינוקות פגים. אחד מהם מת מיד לאחר הלידה, השני מת בדרך לבית החולים והשלישי הגיע במצב מאוד קשה. עשינו מעל ומעבר כדי להציל את הפג השלישי, ולשמחתי אכן הצלחנו במשימה".

מרגריטה לא הסתפקה רק בזאת, ויצאה למשלחת סיוע הומניטארית נוספת לפני שנתיים, בעקבות רעידת האדמה בנפאל. "בדיוק חזרתי מחופשת לידה ואז שמעתי על רעידת האדמה החזקה, פשוט התקשרתי והתנדבתי להגיע. הילדים שלי היו עצובים, אבל תמכו בי ואמרו שאני צריכה לצאת. מבחינתי הרגשתי סיפוק ונחת על כך שהילדים שלי מבינים את חשיבות הסיוע לאחר והצלת חיים".

בגלל מה שעברה, היא מבינה היטב את המחלצים שנשלחו למקסיקו: "ההשתתפות במשלחת היא החוויה של החיים שלי. אני זוכרת אותה כחוויה הקשה ביותר וגם כחוויה הכי מספקת ומיוחדת בחיים שלי, ואני מאמינה שכל מי שעוסק בתחום הרפואה צריך להתנסות בה" היא אומרת.