קל לשכוח, אבל בראשון לציון יש אלפי ילדים ומבוגרים מתחת לקו העוני, שלא יודעים האם יהיה להם מה לאכול בערב החג- וגם לא בימי השנה האחרים. לכן, מתגייסים בכל שנה בעמותות השונות ובאגף הרווחה בעירייה כדי לגייס כמה שיותר כסף ומתנדבים שיאפשרו לאלה שידם אינה משגת לחגוג את החג.

אבל השנה חל שינוי: גורמי הרווחה בעיר מדווחים על קושי גדול בגיוס כספים ותרומות עבור הנזקקים. "השנה בהחלט הרגשנו ירידה בכמות התרומות ובנכונות לתרום" אומר מוטי עג'מי, מחזיק תיק הרווחה בעירייה.

אין מספיק תרומות לכל הנזקקים | המחשה: צביקה טישלר

"אחד המישורים בו אנו פועלים הוא איסוף מזון במוסדות החינוך. תלמידי הגנים, בתי הספר היסודים והתיכונים קיבלו פתקים ובהם בקשה לתרום מזון יבש לטובת אלה שאין להם. קיבלנו כמות גדולה ונכבדת של מזון שעוברת באמצעות מערך הסעות שלנו אל העמותות וזה מצטרף לחבילות המזון שנארזות לפני החג.

"כמו כן, במסגרת ועדת התמיכות אנו מעבירים כמיליון שקל מטעם העירייה אל ארגוני הסיוע", הוסיף עג'מי. "אגף הרווחה נמצא בקשר ישיר עם משפחות נזקקות שדורשות טיפול פרטני, ופועל מולן כדי לסייע ככל הניתן". 

האם יש יותר ביקוש לחבילות הסיוע? עג'מי טוען שלא. "אני לא מרגיש שיש השנה ביקוש יתר של משפחות נזקקות, לפחות לא שינוי לרעה. גם אין ביקוש נמוך יותר, המצב הוא די סטטי. מה שכן, בשנים האחרונות יש קושי גדול יותר של העמותות לאסוף כספים מהציבור וזה בהחלט מורגש".

מי שמאשר את דבריו של עג'מי הוא נסים ציוני, מייסד עמותת "פתחון לב", עם סניף פעיל מאוד בעיר. "אנחנו מרגישים שיש ירידה בתרומות. לצערנו אנחנו לא תמיד מצליחים לסייע, יש דרישה גדולה יותר למנות מזון בראשון לציון ואנחנו מגיעים למקסימום חבילות שאנחנו מחלקים, שעומד על כ־7,100 חבילות מזון בעיר".

אם לא תרמתם- עדיין לא מאוחר. חפשו את האפשרויות העומדות לרשותכם כדי לשמח עוד משפחה בערב השנה החדשה.