לדיירי רחוב פיק"א במזרח העיר כבר יש מטרה ברורה להשיג בשנה החדשה: הם רוצים להחזיר את השקט והשלווה לרחוב. כבר מעל לשנה הם מתלוננים על קבוצה של כעשרה חסרי בית שהתמקמו ברחוב, שמהווים מטרד לתושבי שכונת קדמת ראשון.

השכנים מספרים שהם מרגישים מאוימים מחסרי הבית, שנוהגים להשתכר בפומבי וגורמים לצחנה. "העירייה והמשטרה לא מפנים אם הם לא חושבים שמדובר במקרה חריג, ואנחנו סובלים".

אסי דהן, דייר ברחוב, מספר: " הם יושבים מול ספסל ביתי מהבוקר עד הערב, שותים וודקה, ערק ומשקאות אלכוהוליים. בשעות הצהריים הם כבר שיכורים, נופלים באמצע הכביש, נרדמים ליד מכוניות וגם מתחת למשאיות בחניון הצמוד, ומסכנים כך את עצמם ואת הסביבה".

"שיכורים כבר בצהריים" | צילום: אסי דהן

"אנחנו מצטערים מצד אחד על המצב שהם נמצאים בו, אבל לא מבינים שזה משהו שמפריע לכל תושבי האזור. צעירות שצריכות לעבור כאן חוששות ועוברות לצד השני של הכביש, והצחנה מורגשת בכל הרחוב" אומר אסי.

אסי מספר שדיבר עם העירייה מספר פעמים, והם שלחו את הפיקוח והמשטרה – אבל כל עוד לא נגרם נזק אי אפשר לפנות אותם.

דייר אחר, שביקש לא היחשף, מספר כי ההומלסים הפכו את חדר האשפה בבניין לאמבטיה, זורקים זבל ברחוב, נאלצים לעשות את צרכיהם בחוץ וכך נוצר ריח נוראי בסביבה. "אנחנו סוגרים את חלונות הבית בכל שעות היום, וכשהם שיכורים הם רבים וצועקים, ואנחנו משתדלים לא לצאת החוצה. הם במצב כואב, אבל זה מפריע לאורח החיים".

מהווים מטרד לתושבי השכונה | צילום: אסי דהן

אסי דהן מיואש. "אני לא מבין איפה משרד הרווחה של העיר, איפה העובדים הסוציאליים של העיר. מישהו צריך לדאוג שאנשים לא יהיו במצב הזה. לא יכול להיות שיגיעו אלינו אורחים ויפחדו להיכנס לבניין בגלל שלאף אחד לא אכפת".

מהמשטרה נמסר: "כל עוד אין מקרה חריג אין טיפול של המשטרה."

רז קינסטליך, ממלא מקום וסגן ראש העיר הגיב: "אנו מודעים לבעיית חסרי הבית ברחוב פיק"א. אנחנו מבינים לליבם של התושבים, אך החוק לא מאפשר פינוי של חסרי בית.

"חשוב להדגיש כי הן החברה לביטחון והן משטרת ישראל מוגבלים באכיפת הנושא באין מבוצעת עבירה כלשהי ע"י אותו חסר בית. יחד עם זאת, נבחן דרכי פעולה נוספות על מנת לתת מענה למצב".