הכיתה בחוף

השכלה ים תיכונית, כך קראו פעם לתלמידים שהבריזו מהלימודים והלכו לחוף הים. בבית ספר 'חופית' בראשון לציון מנסים לשלב את הלימודים והים ביחד: בית הספר הקים כיתה על חוף הים, ולימודי ים שובצו במערכת השעות. "זו הכיתה היחידה בארץ ואולי בעולם שנמצאת ממש על החוף וכל התלמידים לומדים בה פעם בשבוע", אומרת המנהלת, ורד חנגלי-משיח.

בית ספר 'חופית' שוכן ליד הים, שעד השנה היה לא יותר מנוף יפה שנשקף מבעד לחלונות הכיתות, ומפתה את התלמידים להגיע אליו. השנה החליטה המנהלת להוציא את התלמידים לחוף באופן מסודר ולהפוך את הים לכלי לימודי.

בשיתוף פעולה עם אגף החופים בעירייה ועמותת 'אקו-אושן', יזמה המנהלת פרויקט מיוחד, במסגרתו אימצו תלמידים את חוף הים. בחוף הוצבו סככה וספסלים, נתלו שלטים שהכינו התלמידים, לימודי ים הוכנסו למערכת וכיתה לכל דבר הוקמה על החוף.

"הייחודיות שלנו היא לימודי ים וסביבה, ואם הים כבר כאן אז למה לא להוציא אליו תלמידים ללימודים בשטח?", שואלת המנהלת. "כל שכבת גיל לומדת נושא אחר שקשור לים", מסבירה חנגלי-משיח: "צבי הים, צמחייה ימית, דגים, שמירה אקולוגית של החוף והים, ואפילו מגדר. תלמידי כיתות ו' בוחרים פרויקטים ועושים עבודות חקר שקשורות לעולם הימי, והכל קורה ממש בחוף הים".

המשימה הראשונה של התלמידים הייתה הגנה על כיתת הלימוד החדשה, השוכנת כאמור בחוף ציבורי, ועלולה להיהרס בשל מבקרים לא מתחשבים.

"הילדים כל כך מחויבים למשימה, שהם מגיעים לחוף גם אחר הצהריים ובחופשים, מסיירים בסביבה ומנקים את האיזור", מדווחת המנהלת. "אימצנו את החוף והתאמנו את מערכת השעות לשמירה עליו. ביום שלאחר יום העצמאות, למשל, התנדבו תלמידי כיתות ו' לצאת לחוף עם שקיות ולנקות את האשפה שהשאירו אחריהם המבלים".

הפרויקט הימי החל לפעול רק השנה אך כבר מעורר התרגשות. "גייסנו הרבה אנשים למען המטרה של שמירה ולימוד על הסביבה הימית", מסכמת המנהלת.