צילום: אסף פרידמן

מדי יום בשעות הבוקר המוקדמות מתקבצים עשרות אנשים, חפויי ראש ומיואשים, ומגיעים לבית הכנסת של "פועלי אגודת ישראל" בנתניה וממתינים בסבלנות עד ששלום הטבח יפתח את דלת המטבח ויגיש להם סלט טרי, ביצים קשות וקערת מרק חם, כזה שיחמם את הבטן הריקה וישקיט את הרעב לכמה שעות טובות.

נתניה: "קופות הצדקה משתלטות על העיר"
השרון: "התורמים הגדולים - הפכו לנזקקים"מסתבר שלא רחוק ממגדלי היוקרה של נתניה, מהשכונות החדשות וממרכז העיר, ברחוב ספיר 2 נמצא המטבח המיוחד הזה, שאליו מגיעים תושבי "נתניה תחתית": אלו שאין להם מה לשים על הצלחת, אלו שאין להם בית לגור בו, אלו שפעם היה להם ועכשיו כבר לא, אימהות לתינוקות, שנאלצות לערבב את אבקת המטרנה בכמות גדולה של מים, כדי שתחזיק יותר זמן ושלילד שלהם יהיה מה לאכול - האנשים העניים והרעבים של העיר.

mynet ביקר במטבח של עמותת "קופת הצדקה המרכזית" שהקימו לפני 12 שנים רבני נתניה ושנותנת כיום מענה של קבע ל-1,300 משפחות מרחבי העיר, וכן למשפחות נוספות שנקלעות למשברים זמניים. חלק מהמשפחות נשלחות לעמותה ממינהל הרווחה בעירייה.

"העמותה מפעילה את המטבח להומלסים, לעניים ולאנשים קשיי יום, או בודדים ועצובים", מסביר הרב שאול וייס, מנכ"ל "קופת הצדקה המרכזית" והאיש שפועל בה 24 שעות ביממה. "ולא רק ארוחות בוקר - אנחנו מגישים ארוחת ליל שישי בחדר האוכל של בית הכנסת, ארוחת בוקר בשבת וארוחת צהריים, הכל לפי ההלכה".

לא בית תמחוי
וייס, ששונא את צירוף המילים "בית תמחוי", החליט לכנות את המקום "המטבח" ומציין כי בנוסף לארוחות הבוקר במהלך השבוע, בכל יום בין שתים עשרה לשתיים בצהריים, מוגשות ארוחות ברחוב לילינבלום, ליד תחנת אגד בעיר.

את קופת הצדקה שהקימו לפני 12 שנה רבנים מהעיר נתניה, ממשיכים היום רבנים שהם חברי ועד העמותה בהם הרב יוסף חיים גבאי, הרב צבי וייס, הרב משה דויטש, הרב משה בן משה, הרב יהושע רוזנברג, וכמובן רב העיר הרב קלמן בר.

"לעוני אין גיל, הוא לא בהכרח 'תורשתי' ואינו פוגע רק בבני הדור השני והשלישי לעוני", אומר שאול וייס, "היום יש יותר ויותר 'עניים חדשים' והם הרוב. אלו אנשים שעובדים אך משכורתם אינה מספקת לשכר דירה ולהוצאות החיים. העוני מפתיע - יש את אלו
שפוטרו מעבודתם, ירדו מנכסיהם והידרדרו. הגיעו אלינו גם אנשים שלאחר פיטוריהם השקיעו את כל הונם בעסק עצמאי וקרסו".

וייס לא עוסק רק במתן צדקה בלבד, מזון וביגוד. "הרעיון הוא לעזור למטופל שלנו למצוא עבודה ולהתבסס למען כבודו העצמי. רבים מהמשוקמים שלנו מתנדבים בעמותה והופכים מודל לאחרים".

יוקר המטרנה
כדי להבין את עומק העוני, מספר הרב וייס על ערב מיוחד שיוזמת "קופת הצדקה המרכזית" בשם "ניגון של אמא" שיתקיים ביום ראשון הקרוב ב-13.11. מדובר בערב שכרטיס הכניסה אליו יעלה 50 שקל או קופסת מטרנה גדולה. למה מטרנה? כי מסתבר שלעמותה מגיעות פניות רבות של אימהות המתקשות להזין את ילדיהן.

"אנחנו עושים הכל על מנת לעורר את מודעות הציבור למצוקה הגדולה שמגיעה אלינו", מסביר וייס. "מעבר לחבילות המזון הקבועות המחולקות על ידינו למאות משפחות מדי שבוע, מגיעות בלי סוף פניות מנשים קשות יום, חד הוריות, זוגות מובטלים, ומשפחות ברוכות ילדים שמבקשים מזון לתינוקות וברור לנו שפעוט ללא תחליף חלב לא יוכל להתקיים. זו הסיבה שהחלטנו לקיים ערב כזה ולעורר את המודעות בדרכים נוספות כדי שכל אמא בעיר נתניה תהיה שותפה בקיומו של ילד אחר".

וייס מפרט: "מסתבר שאימהות רבות מתקשות לעמוד בתקציב רכישת המזון לתינוקות ומקטינות את כמויות אבקת החלב בבקבוק, יחסית למים שהן ממלאות בו.

"ההשלכות של הדבר הינן חמורות עד מאוד, שכן אותם פעוטות הסובלים מתת תזונה, מתפתחים בקצב איטי, סובלים מקשיים רגשיים, מעצבנות יתר ומקשיי למידה בעתיד וכך הלאה. הזדעזענו כשהבנו את היקף התופעה. מזמן אנחנו מודעים לכך שמספר המשפחות שזקוקות לסיוע שוטף הינו גדול ממה שנראה לעין. אבל ברגע שזה נוגע בתינוקות, אי אפשר להמשיך הלאה".

"יש לי חמישה ילדים ארבעה מהם פעוטות", מספרת אחת הנשים שפגשנו במטבח, "חלק ניזון חלקית ממטרנה וילד אחד מתזונה מלאה. לפני ש'קופת הצדקה' עזרה לי, היו ימים ששמתי רק כפית וחצי לבקבוק של 180 סי.סי והלב כאב. הילד היה רעב. הקופה עוזרת לי ונותנת תחושת ביטחון שהקטנים לא יהיו רעבים ובטח שלא התינוק. לפני שהכרתי את 'קופת הצדקה' נאלצתי להוציא 600 שקל לחודש למטרנה ובשבילי זה סכום דמיוני. עכשיו יש לי סוג של שקט קיומי ברמת האוכל".

אב לשני פעוטות שנעזר בעמותה, מוסיף: "יש לנו שני ילדים קטנים שניזונים ממטרנה. בשבילנו להוציא 400 שקל לחודש על הדייסות זה המון כסף, גם ככה אנחנו מצטמצמים כמה שאפשר. אני מסתייע בעמותה בעיק