צילום: אסף פרידמן

נגד הגאים: במהלך ישיבת מועצת עיריית נתניה לפני כשבועיים, שעל סדר יומה היה אישור תמיכות לתנועות נוער, מוסדות דת ועמותות שונות, שאל חבר המועצה ד"ר ישראל שטבון (הבית היהודי) לגבי תפקידו של ארגון "איגי". משנודע לד"ר שטבון כי מדובר בארגון הנוער הגאה, שאושרה לו בסך הכל תמיכה של 4,188, החליט להצביע נגד כל התמיכות שהוצעו.

דמותו של שטבון: בלב הסכסוך על הסטטוס קוו

"אצלי זה עניין עקרוני, היות שמדובר בתמיכה באגודה של הומוסקסואלים", הסביר ד"ר שטבון. "אין לי בעיה עם האנשים האלה, שלבטח נמצאים במצוקה, אבל מבחינה הלכתית יש להם נטייה לא תקינה והם הולכים בדרך לא נכונה. לפי מה שאני יודע, 'איגי' לא מנסה לפתור להם את אותה בעיה, אלא תומך בהם כדי שירגישו נוח להיות כאלו. זו סטייה בדיוק כמו שבן אדם שמחלל שבת, סוטה מהדרך".מדובר בארגון שתוקצב על-פי קריטריונים מובנים ובסכום זניח, לעומת מיליונים שאישרה ועדת התמיכות.

"הייתי מצביע נגד אפילו אם היה מדובר ב-100 שקל. זה נכון שיש קריטריונים עם נתונים אובייקטיביים, ולא כל התמיכות מצאו חן בעיניי, אבל אני לא יכול לצאת נגד רואי החשבון. במקרה של 'איגי', התמיכה בפני עצמה מנוגדת לערכי התורה ולערכים שלי. כשאני לא מקפיד על כשרות, אני לא חש גאווה, אלא בושה, ו'איגי' מעודד את חברי הארגון להיות גאים ולנופף בזה. אני אוהב את האנשים האלה כמו שאני אוהב כל יהודי, ולכן אני רוצה לראות ארגון שיעזור להם לתקן את דרכם, בליווי פסיכולוגים ופסיכיאטרים".

יצוין כי חברו של ד"ר שטבון לסיעה, דניאל בשארי, שבשונה ממנו משתייך לקואליציה, הצביע בעד העברת התמיכות, לרבות זו המופנית ל"איגי".

שושנה (צ'וצ'י) זילברברג (נתניה אחת), מחזיקת תיק התרבות, התקשתה להבליג על הדברים והביעה את מחאתה במהלך הישיבה. "לנערים האלה יש את אותן זכויות כמו הילדים שלי ושל השכן, אפילו יותר, וכואב לי שד"ר שטבון מתנפל עליהם כל הזמן", אמרה זילברברג מאוחר יותר ל-mynet ו"ידיעות נתניה".

"אנחנו במדינה דמוקרטית ופלורליסטית ולא נמצאים בימי הביניים. הנערים הללו, שמגלים את הזהות העצמית שלהם, עוברים הרבה דברים בדרך, כולל סבל. אין לי שום דבר נגד הדת, אבל צריך לזכור שאת מירב התמיכות קיבלו עמותות דתיות ובתי כנסת, אז קצת פרופורציות. את ההקצבה ל'איגי' יש להגדיל ולא להפחית".

נדגיש כי התמיכות, לרבות זו ל"איגי", אושרו במועצת העיר.