צילום: אסף פרידמן

הרחובות צרים, החניות כפולות, התאורה חלשה, המדרכות שבורות והתחבורה מוגבלת. רשימת הטענות של תושבי צפון נתניה כלפי העירייה הולכת ומתארכת, תוך שהם מקפידים להדגיש יותר מכל את מה שאין באזור: מרכז קהילתי, מרכז מסחרי, בנק ועוד.

בצל החשדות לשחיתות: חריגות תקציב בעיריית נתניה

"הנוער בורח בלילות ל'ספורטק' קריית השרון במזרח העיר או ל'שלולית החורף' בדרום העיר", מסבירים התושבים את העדר הפעילויות לצעירים, ומוסיפים לכך את הרעש והעומס במחלף איינשטיין והמגדלים שצפויים לקום בהעדר תשתיות מספקות, לטענתם.

"מה איתנו?"
במשך שנים צפו תושבי אזור הצפון (לרבות השכונות עין התכלת, גן ברכה, סלע, רמת הרצל וחבצלת הקטנה) בעיר המתפתחת נתניה. הם ראו את הבנייה העניפה, ההשקעה בשירותים הקהילתיים, האטרקציות שהופכות לאבן שואבת. ראו וחיכו לתורם. כעת, הם מסבירים, פשוט נמאס. את ועד צפון העיר מובילה נורית קרטן שמשתדלת לחולל שינוי בצורה מסודרת אל מול גורמי עירייה, כאשר מדי פעם עולות טענותיהם של פעילים מחלקים שונים בצפון העיר, אשר לא תמיד מסתדרים ביניהם. גם היחסים בין הפעילים החברתיים הצעירים בשכונות לבין הוועד הותיק, נתקלים לעתים בחילוקי דעות, אשר לא פעם הקשו עליהם להראות חזית אחידה מול העירייה.

"אני כועסת כי יש שכונות שרק עושים שם פיפס ויש חברי מועצה שעומדים דום ומטפלים בהן 'במיידי'", אומרת קרטן. "חברי מועצה אמורים לטפל בבעיות של כולם, אבל אין אף חבר מועצה שצפון העיר מזיז לו.

"אנו מנסים ללכד את הקהילה ואין לנו מקום להתכנס בו, כי אין מתנ"ס או מרכז קהילתי. אנו מנסים כבר ארבע שנים לארגן אירועים באולם בית הספר 'בארי' ולא מצליחים מסיבות בירוקרטיות. רוצים לבנות פה לגובה בלי תשתיות שמתאימות למצב הנוכחי העגום. המדרכות שבורות ומשובשות, הכבישים צרים, וגם אין תחבורה ציבורית מעגלית שמקשרת את תושבי המקום".התושבים מספרים על פגישות חוזרות עם חברי מועצה וגורמים בכירים בעירייה, שלא הניבו לדבריהם, תוצאות. "נפגשנו עם מ"מ ראש העיר אלי דלל, עם המשנה לראש העיר הרצל קרן, עם הסגנית שירי חגואל סיידון ועם הממונה על השכונות עקיבא יצחקי. כולם מדברים יפה ובפועל לא משתנה דבר", חוזרת קרטן.

"מסדרים צל באיזה גן ומשיבים לך כשאת פונה בנושא תאורה, כבישים ומדרכה - 'אבל עשינו לכם צילונית'. הודו בפנינו לפני שנתיים שהבעיה היא שאין תוכנית חומש לתחזוק שכונות ותיקות. הוקמה בצפון העיר שכונה קטנה של בתים פרטיים, אוכלוסייה חזקה. כואב הלב לראות את קבלת הפנים למתאכלסים החדשים. חוסר תכנון מוחלט. כאוס".

תושבי השכונה החדשה חבצלת הקטנה מופתעים בעצמם ממה שקורה בשכונתם הקטנה, שעדיין לא התאכלסה עד תומה. "דווקא אצלנו", אומרת הדיירת נועה זנזורי, "אישרה העירייה לקבלן לא להפקיד דמי פיתוח. סוכם כי יפתח בעצמו את הסביבה. מפרסומי המכירה עלה כי מתוכנן שהקבלן יקיף את השכונה בפארק, דבר שלא יצא אל הפועל. כשפנינו אליו, הפנה אותנו לעירייה. כשדיברנו עם מ"מ ראש העיר אלי דלל, הוא ביקש מהקבלן להכין תוכניות, אך הן מעולם לא הוצגו לנו".

מחודש פברואר האחרון מתריעים תושבי חבצלת הקטנה על העדר תמרורים בכבישים. "אין שטחי הפרדה והתנועה מתנהלת תוך הפקרת חיי תושבים ונהגים כאחד", אומרת זנזורי. "הפרויקט ממוקם בין הרחובות 'דב הוז' מדרום ל'תנאים' מצפון. אופנועים נוסעים כאן במהירות גבוהה בלילות. ראינו נערים על אופנועים בשדות ואין מי שיעצור אותם. אין אכיפת חוק. משאיות חונות אצלנו על המדרכה החדשה וחלקן חוסמות את שדה הראייה. מאות ילדים הולכים בבוקר לבית הספר הסמוך 'ש"י עגנון', מגיעות מכאן הסעות, הורים מסיעים ילדים ואסור לשכוח את זרימת המכוניות למחלף איינשטיין הסמוך. פלא שעוד לא התרחשה תאונה בכאוס התחבורתי הזה. חשבנו שנגור במקום שקט. החיים כאן מסוכנים לילדים ולהולכי רגל והרעש נורא".

רועי יהודה, פעיל חברתי, מוסיף: "תושבי צפון העיר סובלים מבעיה תחבורתית מאוד קשה מאז פתיחת מחלף איינשטיין. כבר היום, עוד בטרם נפתח המחלף לשני הכיוונים ותנועת כלי הרכב עדיין לא מלאה, אנו עדים לעומסי תנועה כבדים ברחוב סוקולוב וברחוב עמק חפר. העיר לא ערוכה לקלוט את עומסי התנועה האדירים שמתנקזים לצפון העיר עם כבישים צרים.

פעיל בולט בצפון העיר הוא חובב לויטס, שמצליח לעצבן לא מעט גורמי עירייה ולגייס אותם בסופו של דבר לעשות חצי צעד לטובת הצפון. לויטס העלה לפייסבוק תמונות ממגרשים פרטיים שהפכו למזבלות ודרש לאכוף חוק עזר עירוני המחייב לגדרם. זה לקח כמה שבועות ועשרות תמונות עד שבעירייה נכנעו והמגרשים גודרו, לפחות ברובם.

במקרים אחרים העלה לויטס נושאים כמו הלכלוך סביב פחי אשפה באזורי מגורים, את העדר הגינון והלכלוך בגינות ציבוריות, והצליח לה