צילךום: אסף פרידמן

פשקווילים שהפיצו גורמים חרדיים קיצוניים בנתניה הקוראים להחרים את הבריכה העירונית "אליצור" המשרתת קהל מעורב בשעות נפרדות, עוררו זעם בקרב תושבים חילוניים. בעל הזיכיון בבריכה, מוטי גוזלן, הופתע מאוד כשראה את הפשקוויל. חבריו אומרים כי הרגיש כמי שחרב עליו עולמו. לדבריו, בשבע שנותיו כזכיין המקום, לא היו לו בעיות בנושא ההפרדה.

נתניה: עמותה חרדית ניסתה להשתלט על גן ילדים
נתניה: "החרדים השתלטו על החוף וסגרו אותו"בפליירים שחולקו בבניינים הסמוכים לקאנטרי ובמספר בתי כנסת, נכתב כי בריכת אליצור מהווה סכנה לרוחניות הילדים שומרי התורה. "אמנם מתקיימת במקום רחצה נפרדת", כך נכתב, "אך מאחר שיש רק כניסה אחת למקום, חשופים הילדים למראות הלא צנועים של ילדות ונשים בבגדי ים. מהכניסה הזאת מתחילות כל התקלות", נכתב שם, "וגם אם הייתה כניסה צדדית, אף אחד לא יכול לפקח על כך שלא יגיעו ילדינו לבריכה המעורבת ולהיפך ודי לחכימא ברמיזא. יש רק רבע שעה בין המעורב לנפרד", נכתב שם, "והילדים שמגיעים מוקדם, נחשפים למראות הלא צנועים ואווירה זו אינה תואמת את רוח התורה והיהדות".

בפלייר קוראים הכותבים, כי "עלינו להקדים תרופה למכה".

הדברים הובאו בפני רבני קהילות שמיהרו לפרסם שעל ההורים להימנע מלשלוח את ילדיהם לשחייה ב"אליצור" ועד שהנושא יתוקן על ידי רבני העיר, שיפנו לחברי מועצת העיר לדאוג שהפעילות ב"אליצור" תתקיים בהפרדה מוחלטת. הרבנים גם הביעו פליאה על כך שבמקום תתקיים קייטנה לילדים חרדיים שישהו ימים ארוכים במקום "מלא פריצות".

פשקוויל מלחמה
תושבים שהופתעו מקיצוניות הפשקוויל העלו אותו לפייסבוק, פנו לזכיין גוזלן ואמרו לו כי יירשמו לקאנטרי אליצור במקרה שיוחרם על ידי החרדים ויפתח כתוצאה מכך את הקאנטרי בשבת.

בריכת אליצור היא למעשה קאנטרי עירוני הסגור בשבת והמעניק שירותים לקהל מעורב במהלך כל השבוע, בשעות נפרדות, כך לאורך שנים. המקום ידע עליות וירידות במוניטין שלו. בשבע השנים האחרונות עם קבלת הזיכיון של גוזלן, השקיעו הוא ושותפיו בשידרוג המקום ופעילותו התחזקה בקהילה.

גוזלן עצמו, אב לחמישה, מרבה להתנדב למען הקהילה, כך למשל אירח הקאנטרי בזמן "צוק איתן" אורחים רבים, ילדים ומבוגרים, בחינם.

הפעילה החברתית טלי מולנר: "הבריכה הזאת היא היחידה בעיר שעונה לצרכים של דתיים וחילוניים ועם זאת, סגורה בשבת. הבריכה היחידה בעיר שמאפשרת רחצה נפרדת לקהל הדתי בבריכה נפרדת בשעות נפרדות.

"מוטי לא יכול לסגור את אליצור לגמרי בשעת רחצת הדתיים בבריכה המקורה כפי שאתם דורשים", כתבה מולנר בפוסט, "לא יכול לתת לכם כניסה נפרדת ולא יכול להעלים את כל 'המראות הלא צנועים' כשאתם מגיעים. כשמדברים על עיר מעורבת, על דו קיום, 'אליצור' תמיד הייתה הדוגמה לכך".

משה שמע, מפיק אירועים: "למוטי חוזה מול עיריית נתניה שהוציאה את המכרז ומקפידה על נוהלי הפרדה, כנדרש. בנושא ההפרדה, מוטי מתנהל במלוא הכבוד וההקפדה. הוא משרת מגוון אוכלוסיות במקום ואם היה פותח בשבת, היה זוכה במנויים רבים ובהכנסה נוספת מכובדת. הוא זה שתורם את המקום לדתיים ולחילוניים כאחד, ואני מכיר זאת גם מפניות אישיות אליו. עשו לו עוול בפלייר הזה".

גוזלן סירב להתראיין ומקורבים להנהלה סיפרו שהוא "כואב את המשבר".

פנייה לרבנים
לפני כשבועיים פנו גורמים חרדיים לגוזלן וביקשו ממנו, כך גורם מקורב להנהלה, שימנע מקהל חרדי להיכנס לשטח הרחצה של הקהל החילוני ולהיפך. "גוזלן הופתע מהבקשה", ציינו. "מה, הוא צריך לחנך קהל? הוא צריך לריב עם חרדי שבא לו להציץ לחילונים או ההיפך? הוא לא צריך לחנך קהל ולא צריך להתעמת עם ילדים או נוער משום צד. אני יודע שהוא סירב וזה עורר את חמתם של הקיצוניים בחבורה. גוזלן הלך לרבנים, ניסה
להסביר, ביקש שהם יהיו מורי הדור. הוא לא הגיע איתם להסדר והפרובוקטורים של אותה קבוצה הוציאו את הפליירים".

מה יעשה גוזלן?
"אין לנו מושג, אם לא תהיה ברירה ולקוחות חרדיים יברחו, הוא יפתח את הבריכה בשבת, כרגע הוא באמצע מלחמה".

תגובת עיריית נתניה: "מדובר בקרקע עירונית שהוחכרה לתקופה של 49 שנים החל משנת 1978 ועד לשנת 2027. מטרת החכירה היא 'ניהול מרכז ספורט על המגרש על ידי החוכר'. נכון לעכשיו נשמר הסטטוס קוו של המדיניות הקיימת. כל שינוי, אם יהיה, ייצא לידיעת הציבור".