צילום: אסף פרידמן

בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד החינוך, קיצרה עיריית נתניה קייטנה ל-12 ילדים אוטיסטים בגיל בית הספר היסודי, והודיעה על כך יומיים בלבד לפני פתיחתה. רבים מהוריהם נאלצו בעקבות כך להישאר עם הילדים בבית. "הבן שלי בוכה כל הזמן", אומרת אחת האימהות. "הוא יצא משגרת היום שלו ולא מבין מה קורה".

הורים לילדים אוטיסטים: "חולון נחשבת כעיר אנטי הילדים המיוחדים"
מה זה אוטיסט? רק נקודת מבט שונה על העולם"עולמם משתבש"
ההורים מסבירים כי משמעות הגזירה, הן עבור הילדים והן עבורם, קשה מאוד. "כל הורה לתלמיד אוטיסט הלומד בכיתה מיוחדת בבית ספר רגיל, במקרה שלי בקריית השרון, קיבל יומיים לפני פתיחת הקייטנה סימוס ממחנך הכיתה אודות הביטול", מספרת אם נוספת. "ביקשתי לראות מסמך רשמי ולהבין ממי הגיעה ההודעה, אך לא נעניתי וגם לא רציתי לסבך את המורה, אז ויתרתי. יחד עם זאת בדקתי מול רשויות אחרות. כך למשל מצאתי שבקריית שמונה פועלת קייטנת האוטיסטים עד השעה רבע לחמש כהוראת משרד החינוך, וכמובן גם בתל אביב ובעוד מקומות.

"מערכת החינוך קיבל החלטה וכל מי שיש לו יד בטיפול באוטיסטים יודע שמדובר בילדים עם בעיות תקשורת", מוסיפה האם. "שינוי לא טוב להם, הם צריכים שיגרה אחרת הם יוצאים מאיזון. ילד רגיל שיחזור מוקדם יותר מיום לימודים בבית הספר, סביר שישמח שהגיע הביתה, אצלי הוא בוכה מרגע החזרה הביתה. זה מערער אצלו את כל הביטחון שנבנה במהלך השנה. פתאום הוא לא מבין מה קורה, למה שולחים אותו הביתה בזמן לא רגיל. כל עולמו השתבש.

"הוא לא ילד רגיל שמגיע בשעה אחת בצהריים הביתה ומעסיק את עצמו. הוא לא ילד שאפשר לקחת לו בייביסיטר רגילה שתהיה איתו. אני חייבת ליווי של אדם שיבין את גודל האחריות, את ההבנה לשיקול הדעת השונה שיש לילד כזה ואת הסכנות הצפויות משיקול דעת מוטעה שלו. זה לא פשוט לנו, ההורים. הייתי שכירה בתפקיד משמעותי, אבל עזבתי את מקום עבודתי והפכתי לעצמאית. היום אני עובדת פחות ומרוויחה פחות כי אין שום אפשרות לשלב ילד כזה במסגרת אחרת אלא בזו הייעודית לו".

בניגוד לחוזר מנכ"ל
בחוזר מנכ"ל משרד החינוך נקבעו ימי ושעות הפעילות של קייטנות הקיץ לילדים בחינוך המיוחד, כולל ילדים אוטיסטים. בחוזר נקבע, בין היתר, כי בימים ראשון-חמישי יימשכו שעות הפעילות עד לשעה 16:45 ובימי שישי תסתיים הפעילות בשעה 12:45. על פי ההודעה שקיבלו ההורים ב-27 ביוני, הקייטנה בתחום שיפוטה של עיריית נתניה תפעל באופן שונה: בימים ראשון - חמישי תסתיים הפעילות בשעה 14:30, ואילו בימי שישי לא תהיה פעילות כלל.

ההורים מספרים כי היו המומים. הם נאלצו למצוא לילדיהם פתרונות מיידיים, גייסו בני משפחה וצמצמו בשעות עבודה. שתיים מהאימהות פנו לעורך הדין אדיר גורן ששלח מכתב לעיריית נתניה.

"ההורים לילדים הכלולים במסגרות אלו תכננו את פעילותם בהתאם לקביעה הברורה של חוזר מנכ"ל משרד החינוך, ולא כפי שהחליט מי שהחליט על שינוי דרסטי שיונהג במוסדות החינוך של עיריית נתניה", כתב עו"ד גורן. "השתיים תובעות שינוי מיידי של ההחלטה החריגה והפוגענית, העלולה לגרום לשיבוש במהלך החיים של הורי ילדים אלה, בתעסוקתם ובעלויות כספיות ניכרות".

המכתב נשלח בין השאר, לרחלי אברמזון מנהלת אגף א' חינוך מיוחד במשרד החינוך, למיכל מנקס ראש מנהל חינוך וחברה בשלטון המקומי, לאריאלה דנוניץ מנהלת מת"י נתניה (מרכז תמיכה יישובי המאגד את הטיפול בילדי החינוך המיוחד) ולגורמי חינוך.

בתשובה למכתבו של עו"ד גורן, השיבה העירייה באמצעות הלשכה המשפטית, כי היא "פועלת בהתאם להנחיות משרד החינוך בנוגע להארכת שנת הלימודים. לשם כך נדרשת העירייה לפעול להעמדת צוות מתאים. כחלק מהטיפול וההיערכות, פנתה העירייה באופן אישי לכל הסייעות האישיות בבקשה לעבוד בעבודה הנוספת, בשכר כמובן, ואולם ההיענות הייתה כמעט אפסית. בנוסף, פרסמה העירייה מודעות דרושים באתר האינטרנט העירוני. על אף כל הניסיון שנעשה לגיוס כוח האדם הנדרש, נכון לשלב זה, אין בידי העירייה האפשרות להעמיד לרשות הקייטנות את הצוות הנדרש בהתאם לשעות הפעילות. לאור האמור, נאלצת העירייה בשלב זה לצמצם את שעות פעילות. אין מדובר בהחלטה חריגה ופוגענית, אלא בכורח המציאות".

יש להדגיש כי על אף טענות העירייה, הפעלת הקייטנה הינה במימונו המלא של משרד החינוך ובעלת תוקף של פסק דין. למעשה, על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, על מנת לקבל פטור מביצוע תוכנית הקיץ, הייתה חייבת העירייה לפנות למפקח על החינוך המיוחד. הבקשה במקרים אלו מאושרת רק אם הוגשה בהסכמת ועד ההורים של המסגרת החינוכית, אלא שכאמור, הורי הילדים מנתניה כלל לא הסכימו
לביטול הקייטנה.

"תשובת העירייה שאף סייעת לא הסכימה לעבוד היא מגוחכת בעיניי", אומרת אחת האימהות. "זו אינה תשובה