צילום: אסף פרידמן

מתגברים קולות בעיריית נתניה להמתה מבוקרת של ציפורי המיינה הפולשניות בשכונת קריית השרון. חבר מועצת העיר, אדיר בנימיני, הממונה על תיק איכות הסביבה, תומך בהמתת הציפורים ואומר, כי קיימת הצדקה ברורה למהלך מבחינה אקולוגית. תושבים: "לעירייה נמאס מהתלונות שלנו ומהתפשטות המיינות בעיר, אבל מפחדים מ'הירוקים'. איכות החיים של הציפור חשובה מאיכות החיים שלנו?"

שכן: הציפורים של דוד ד'אור הפכו חיי לסיוט
תופעה ברמות: ציפורים תוקפות את התושביםהתנחלו בתוך המזגן
תושבי קריית השרון שהחלו לרדת בלילות לשדרה ברחוב תאשור על מנת להבריח את ציפורי המיינה כבר מיואשים. הציפורים הפולשניות והאלימות לפעמים, הספיקו בינתיים להשתלט על השטח ולהבריח את רוב זני הציפורים האחרות. "אצלי הן התנחלו בתוך המזגן וגידלו גוזלים", כתב תושב בפורום השכונה. "רק בלילה, כשהלכו לישון, הצלחתי לאטום את הפירצה. במשך היום הן תקפו אותי".

"אצלי כל בוקר, אחת או שתיים נכנסות לקחת אוכל של הכלב, או משהו מהמטבח", כתב תושב אחר. "גירשתי אותן פעמיים-שלוש, ממש לתוך חדר השינה. מחר אני שם מלכודות של עכברים".

תלונות חוזרות של התושבים לא העלו עד כה פתרונות. השבוע סיפרו תושבים כי העירייה ניסתה את כוחה מול הציפורים, גזמה עצים בכמה מקומות והאירה באור חזק את אזורי הלינה, "אבל זה לא עזר", אמרו. מספר תושבים הוסיפו כי יצאו לשטח בניסיון להבריח אותן - אך ללא הועיל.

יש לציין כי החוק מגדיר את המיינה כ"זן פולש" בלבד, ולא כ"זן מזיק", לפיכך אין זה חוקי לדלל את אוכלוסייתה.

יש מודעות, אין פתרון
בעיריית נתניה מודעים היטב לסבל התושבים. ב-13.6 שלחה ליזי אורון, ראש מינהל תפעול בעיריית נתניה, מכתב לגורמים ברשות הטבע והגנים ובמשרד להגנת הסביבה וגם גוללה את הפניות החוזרות של התושבים בשנתיים האחרונות. "ככל הנראה, רחובות מסוימים בעיר הפכו לאתר לינה או קינון של המין, מה שמביא להתקבצות של אלפי פרטים לשטח קטן", כתבה במכתב שהגיע לידי "ידיעות נתניה". עיקר התלונות הינן על הרעש הבלתי נסבל המופיע עם אור ראשון. הצווחות של עוף יחיד יכולות להיות מטרידות מאוד, לא כל שכן של אלפים. התושבים מתארים מצב שבו הם נאלצים להגיף את החלונות והתריסים באופן קבוע על מנת לשמור על מפלס רעש סביר. תלונות נוספות נוגעות ללכלוך על מרפסות הבתים. בימים האחרונים החלו לזרום תלונות על תקיפת תושבים, ככל הנראה באזור הקינון. פעוט כבן 4 הותקף שוב ושוב. אישה הותקפה על ידי פרט שצלל לעברה ואדם אחר הותקף על מרפסת ביתו".

חבר מועצת העיר, אדיר בנימיני, הודיע, כאמור, כי הוא תומך בפתרון האקולוגי המוצע, הכולל לכידה והמתה של הציפור, הגם שמדובר לדבריו במהלך שעלול להביא לביקורת ולמחאות מצד ארגונים למען זכויות בעלי חיים. עוד הוסיף בנימיני, כי מדובר במהלך מוצדק וכי בכוונתו להגן על הזנים המקומיים נגד הפלישה של הציפור. בנימיני הביע את דעתו בפני גורמי עירייה כבר לפני חודש. מדובר בגורמים התומכים בשלב זה בגישה, אולם הנושא צריך להיות מטופל בדרג הארצי, באמצעות משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים.

בנימיני: "לטעמי, אין מנוס. קצב ההתרבות של הציפור הגיע למימדים מפחידים. מלבד ניסיונות התקיפה האגרסיביים של הציפור בתקופת הקינון, נגרם כאן נזק אקולוגי קשה למינים המקומיים, בכלל זה לבזים ולדרורים. המצב שנוצר הוא בלתי נסבל ואנו, כרשות מקומית, חייבים לתת את הדעת על כך. לדאבוני, הניסיון מלמד כי הרשויות בדרג הארצי מאחרות לפעול, ועל כן אנחנו צריכים לנקוט בפעולות עכשיו. ברור לי שעלולות לקום מחאות מצד גורמים כאלה ואחרים, אבל אי אפשר להתעלם מכך שכאן קיימת הצדקה ברורה למהלך מבחינה אקולוגית. כמעט כל אדם הורג במהלך חייו בעלי חיים שפולשים לתוך הטריטוריה שלו ואין בכך כל חדש, בטח לא במקרה הזה, כאשר הציפורים תוקפות בני אדם ומסלקות זנים מקומיים של בעלי חיים, לצורך הרחבת שטח המחיה שלהן".ומנגד, עו"ד יונתן שפיגל, העוסק בהגנה על בעלי חיים, התייחס לדברים: "מדהים לראות כל פעם מחדש איך מי שיצר את הבעיה עם ציפורים כמו המיינה, כלומר האדם, חושב שזאת זכותו לפתור את אותן בעיות שהוא יצר, באמצעות הרג והשמדה.

"המיינות הובאו לישראל על ידי אנשים, בהסכמת ועצימת עין של רשויות המדינה, כדוגמת רשות הטבע והגנים. סחר זה בבעלי חיים, שהוא גם אכזרי מעין כמוהו, הוביל לכך שחלק מהציפורים ברחו והתרבו. זאת הפעם הראשונה שאני שומע על מקרים בהם מיינות תקפו בני אדם, והדיווח נשמע לי לא אמין ונועד כנראה להכשיר את הקרקע להרג המיינות.

"הרג כזה הוא לא רק לא חינוכי ואכזרי, אלא מבחינה פרקטית גם לא יעיל – ברגע שהמיינות שנמצאות שם כיום יומתו, תוך זמן קצר יהגרו למקום מיינות חדשות מאזורים סמוכים והבעיה תחז