צילום: שלומי כהן

מתי יהיה בכל גני הילדים בנתניה דשא סינתטי במקום ארגז החול? בשאלה זו דנו בשבוע שעבר בישיבת מועצת העיר לאחר שחבר האופוזיציה בוריס צירולניק העלה את הנושא כששאל - "האם ייתכן שדשא סינתטי יותקן רק בעוד שבע שנים בגני הילדים?"

צירולניק הציף בישיבה בעיה המטרידה את ציבור ההורים בעיר עד כדי כך שראש העירייה מרים פיירברג-איכר החליטה להתקין מיד, באמצעות ח.ל.ת (החברה לפיתוח נתניה), דשא סינתטי, גם כחלק מהסכם קואליציוני עם הסיעה "למען נתניה".

לא פעם נחשפו ב"ידיעות נתניה" סיפורים על הלכלוך בארגזי החול בגני הילדים, דבר שגרם לעקיצות ולפצעים מוגלתיים בקרב הילדים. תמונות ילדים נפוחים מעקיצות הפכו לצערנו, לתופעה שבשיגרה.

"עברו שנתיים וחצי מכינון הקואליציה האחרונה", הזכיר צירולניק, ולא נעשתה לעניין זה כל בדיקה אמיתית. דשא סינתטי הותקן ב-60 גנים, זאת, כשבנתניה 350 גני ילדים". צירולניק המשיך, כי בהתבסס על הקצב
המוצהר, צפויה התוכנית להסתיים ברמה האופטימלית בעוד כשבע שנים.

"כולם מבינים את הצורך הדחוף ביישום מיידי של דשא סינתטי", אמר, "לכן אני שואל האם בלי להתכוון יצרנו הפליה בין ציבור כזה לציבור אחר, כאלו שיש להם דשא סינתטי וכאלה שעדיין משחקים בארגז החול".
צירולניק ביקש לקבל תשובה לשתי שאלות שמטרידות את ציבור ההורים: מתי תהיה תוכנית מסודרת להסדרת הנושא ומתי תוכנית זאת תיושם באופן סופי.

מנכ"ל העירייה, אבי בן חמו, השיב לצירולניק, כי על פי תוכנית, תקצבה העירייה 50 גני ילדים בעלות של שני מיליון שקל והדגיש, כי אין חובת התקנת דשא סינתטי בגנים.

"פורום ועדי השכונות בנתניה" שהעלה נושא זה בפני מנכ"ל העירייה ויו"ר ח.ל.ת, עו"ד שירי חגואל סידון, טענו השבוע באמצעות הפעיל החברתי ראובן סלבסקי, כי העירייה אינה עומדת בנוהל חוזר מנכ"ל לנושא החול בגני הילדים וכי לו הייתה עושה זאת, אזי באופן טבעי היו מצטמצמים הנזקים.

סלבסקי: "חוזר מנכ"ל מדבר על החלפת כל חול הגן אחת לשנה ועל גירוף יומי של כל חול הגן, דבר שלא מתבצע בנתניה באופו מוחלט. אצלנו מסירים שליש עליון של החול אותו ממלאים מחדש, וגם זה רק במקרה שההורים צועקים. ילד שנולד היום, אין לו סיכוי לסיים גן שהותקן בו דשא סינתטי, כי מספר גני הילדים בנתניה גדל מדי שנה בעשרות".

מנכ"ל העירייה השיב בישיבה, כי "הוא מודע למגבלות ומקווה לפתור אותן במהרה".

אבל לחברת הפורום לוועדי שכונות בעיר, טלי מולנר, זה לא מספיק: "מצער מאוד שלמרות הבטחות והתקנת דשא ב-50 הגנים הראשונים, אין כרגע שום תוכנית עבודה ונראה שמי שצועק יותר חזק או 'מקורב', מקבל דשא".