"בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָםשֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה". במילים מרגשות אלו קרא דב רייך, תושב העיר בן 82, שציין לראשונה בחייו, את בר המצווה שלו.

בר מצווה באיחור של 70 שנה | צילום: באדיבות הקרן למורשת הכותל

הטקס המרגש התרחש בכותל המערבי במסגרת תכנית "פרח לניצול" של המחלקה לעבודה סוציאלית בקהילה במינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון, ובשיתוף עם הקרן למורשת הכותל והמשרד לשוויון חברתי.

כ-80 ניצולי שואה, תושבי העיר, יצאו לטיול בירושלים ששיאו בציון בר ובת המצווה שלהם. הם נהנו מסיור חווייתי בין הסמטאות הנסתרות של העיר הקדומה, צפו במיצג 'שרשרת הדורות' היהודית וסיירו לאורכן של מנהרות הכותל.

לאחר מכן הגיע הרגע המיוחד. "בני המצווה" הנרגשים לוו על ידי הרב לטקס הנחת תפילין ועלייה לתורה. עבור עוזי חיימוב, הרגע הזה היה מרגש במיוחד, גם לאור העובדה שהוא נמנה על המערך הלוחם לכיבוש ושחרור העיר העתיקה והכותל המערבי במלחמת ששת הימים.

ניצולי השואה זכו לאירוע מרגש | צילום באדיבות הקרן למורשת הכותל

"ברגעים כאלה מתחדד לי יותר מתמיד עד כמה אנחנו עם של שואה אבל גם של תקומה. כמי שלחם במלחמת ששת הימים והתפלל לבקר בירושלים, אני מלא בהתרגשות להיות פה היום עם חברי ניצולי השואה. זה לא מובן מאליו שהעם שלנו הגיע למעמד הזה", אמר חיימוב.

לאחר הטקס המרגש, המשיכו המשתתפים לסעודת מצווה שכללה ריקודים ושירים. לניצולי השואה גם הוענקה תעודה מרגשת כאות תעודה על תרומתם לתקומת העם.

"אתם, ניצולי השואה החיים בקרבנו חוו בילדותם ובנעוריהם את נוראות השואה. להיות כאן היום ולחגוג את בר המצווה שמהווה את הסמל היהודי זה כל כך מרגש. אני רוצה להודות לקרן למורשת הכותל המערבי והמשרד לשוויון חברתי על היוזמה והמימון של פרויקט ייחודי זה", אמרה מנהלת משאבי קהילה בעירייה, זהבה שרף, שארגנה את האירוע.

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק המנהל לשילוב חברתי, מוטי עג'מי, הוסיף: "ישנה חשיבות עליונה עבורנו להצדיע ולהוקיר אתכם ושתרגישו את החיבוק של העיר ותושביה".

ניצולי שואה ובני משפחותיהם המעוניינים להשתתף בפעילות "פרח לניצול" יכולים ליצור קשר בטלפון 03-9689909