הרופאים במחלקה לרפואה דחופה לילדים במרכז הרפואי אסף הרופא-שמיר פרסמו מדריך רפואי חדש עבור אותם צוותים המטפלים במצבי חירום. הספר נכתב בידי רופאי היחידה לרפואה דחופה וחטיבת הילדים במרכז הרפואי, ונערך בידי ד"ר רננה גלרנטר, רופאה בכירה במלר"ד ילדים ופרופ' ערן קוצר, מנהל המלר"ד.

"שמנו את הילד לנגד עינינו". פרופ' קוצר וד"ר גלרנטר עם הספר, צילום: המרכז הרפואי שמיר-אסף הרופא

בספר ניתנו לראשונה דגשים בעברית לטיפול מיידי בילד פצוע או חולה, לצד המלצות לבירורים נוספים ואינדיקציות לאשפוז. הספר מיועד למטפלים, לרופאים, לצוותים סיעודיים ולפרמדיקים.

התכנים מבוססים על הפרסומים העדכניים ביותר מכתבי העת המובילים ברפואת ילדים ובכלל ועל הניסיון המצטבר הרב של המחברים, תוך מתן דגש מיוחד על הרפואה הישראלית והתאמה למציאות בארץ.

"כשערכנו את הספר ד"ר רננה גלרנטר ואנוכי", הדגיש פרופ' ערן קוצר. "שמנו לנגד עינינו את הילד הישראלי, את המציאות שבה אנו חיים, את החידושים האחרונים מהעולם בתחום רפואת הילדים ובכלל ומה מעניין, מועיל ומסייע לכל מי שעובד עם ילדים במיון, במוקדי קופות החולים ובמרפאות השונות ברחבי הארץ. אני שמח שרופאי היחידה לרפואה דחופה ילדים נרתמו למשימה החשובה הזו שהיא בעצם ארגז כלים לכל דבר ועניין".

בספר, שיצא לאור בהוצאת פרובוק, מוצעות גישות מעשיות מומלצות לפתרון בעיות דחופות. עם זאת, העורכים ביקשו להדגיש שהמדריך החדש אינו "ספר פרוטוקולים" ויש להפעיל את שיקול הדעת לכל מקרה ומקרה.