קשיש ערירי בתחילת שנות ה-80 לחייו חי במחסן שהוסב לדירת חדר בראשון לציון, עם קירות שעליהם עובש ותחושת מחנק חזקה. לדברי רון לוי, פעיל חברתי מקומי, המקרה של הקשיש ידוע לגורמי הרווחה בעיר אך הוא עוד לא פונה לבית אבות מסודר מסיבה לא ברורה.

עד לא מזמן פעל בית בושת ליד. הדירה של הקשיש

"לפני כשבוע וחצי התקשרו אליי וסיפרו לי על קשיש שנפל ברחוב ונפגע ברגליו, אך לא היה מוכן שיפנו אותו לבית החולים", תיאר לוי. "ידעו שהוא חי לבדו וביקשו ממני לבוא ולסייע לו.

"נדהמתי לגלות באיזו זוהמה הוא חי. הייתי בהלם. הבית מסריח משתן. הקירות שחורים, המיטה עקומה, הכל רעוע מאוד. עובש על הקירות ואי אפשר לנשום. הבנתי שעד לא מזמן היה בית בושות פעיל לידו".

לוי המשיך וסיפר כי הקשיש הסביר לו שנציגים מאגף הרווחה ביקרו אותו, וגם עובדות סוציאליות הבטיחו לו לפני שישה חודשים שיועבר לבית אבות. בפועל הוא עוד נמצא באותה הדירה.

"פניתי לרווחה ואמרו לי שמטפלים, ובסוף החזירו לנו תשובה שהוא לא הסכים", המשיך לוי. "דיברתי איתו והוא אמר שבשיחה עם העובדת הסוציאלית היא טענה בפניו שאם יעבור לבית אבות זה יעלה לו המון כסף, והוא חושש שלא יהיה לו מאיפה לשלם.

"התקשרתי למספר בתי אבות כדי שלפחות הוא יהיה שם עד סוף החורף. כרגע יכול להיות שנצליח דרך משרד הבריאות לסדר לו מקום בבית האבות הבולגרי רק לטובת לינה, ואני כבר אדאג לו לאוכל. אבל גם זה לא בטוח. כואב הלב לראות שקשיש בגיל הזה צריך לחיות כך את שנותיו האחרונות".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "התושב מוכר ונמצא במעקב עובדת סוציאלית. אכן הפונה הביע נכונות בעבר לעבור לבית אבות, אולם כבר פעמיים שהוא התחרט ברגע האחרון לאחר שהושגו עבורו האישורים המיוחלים ממשרד הבריאות. בכל מקרה, אנו נעשה ככל הניתן כדי לשלבו במסגרת שבה יקבל מענה לכל צרכיו".