ראשון לציון זוכרת את קורבנות השואה בשורה של טקסים, צעדה שנתית, תערוכות וגם הקרנת הסרט "רשימת שינדלר" בהיכל התרבות.

לזכור ולהזכיר. יום השואה בראשון לציון, צילום: יוסי אלתרמן

הערב (רביעי) ייצא לדרך מצעד "צועדים וזוכרים" בהשתתפות תלמידים, ניצולי שואה, וטרנים וחניכי אגף נוער וצעירים. הצעדה תצא מרחבת מוזיאון אגם ברחוב מיש"ר בשעה 17:45, ותגיע עד לרחבת האנדרטה לזכר השואה והגבורה בצומת שדרות משה דיין והתקומה.

בשעה 18:45 תחל עצרת ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. במהלך הטקס יבצעו תלמידי קריית החינוך השש שנתית הגימנסיה הריאלית, מקיף יא', את מסכת "המלחמה שבתוך המלחמה - מאבק ההישרדות של היהודים בשואה".

מאוחר יותר, בשעה 20:30, יתקיים טקס במתנ"ס רמת אליהו ברחוב אבא הלל סילבר 2. במהלך הטקס יתקיים מפגש עם כלת פרס ישראל גילה אלמגור ובסיומו הקרנת סרטה האוטוביוגרפי עץ הדומים תפוס.

בשעה 21:00, תתקיים בהיכל התרבות הקרנה מיוחדת של הסרט רשימת שינדלר בבימויו של סטיבן שפילברג ובכיכובם של השחקנים ליאם ניסן, בן קינגסלי ורייף פיינס. הכניסה ללא תשלום ומותנית בהזמנה מראש בקופות ההיכל בטלפון 3701*.

למחרת בבוקר, ב- 2.5 בשעה 10:00 בבוקר, יתקיים הטקס המרכזי "לכל איש יש שם.." ברחבת עיריית ראשון לציון במעמד ראש העירייה רז קינסטליך, סגנית ומ"מ ראש העירייה ליאל אבן-זוהר ובביצוע חניכי אגף הנוער והצעירים במינהל קהילה.

"לזיכרון יש כוח", אמר קינסטליך, נכד לניצולי שואה. "זו השליחות של ניצולי השואה: לזכור ולהזכיר. רק אם נשמע ונשמיע נוכל לזכור ולהזכיר שאין להקל ראש באיומים החדשים על השמדת עמנו.

"האנטישמיות ממשיכה להרים את ראשה, יהודים ברחבי העולם מושפלים, מוכים ונרצחים רק בגלל יהדותם ומכחישי שואה ומחוללי שנאה צצים שוב. בכל דור ודור חשוב שנשוב ונזכיר שאין לנו ארץ אחרת מלבד מדינת ישראל. ואין לנו על מי לסמוך מלבד על עצמנו ועל צבא הגנה לישראל.

"סבא וסבתא שלי הכירו במחנה העקורים. הם הגיעו לארץ ישראל באוניית נגבה בשנת 1948, נישאו והקימו משפחה למופת. זו היתה נחמתם וזו היתה נקמתם. זה היה ניצחונם וזהו הניצחון הגדול של הניצולים על פני הרוע שחפץ בהשמדתם. יהי זכר הקורבנות נצור בלבנו לעד". בראשון לציון מתגוררים היום כ-9,000 ניצולים.

בימים אלו מוצגת תערוכה בנושא השואה בבית האמנים ברחוב גבעתי 17. בין היצירות ניתן לראות את "סוס עץ" של האמן תולי זיו ואת "גלויות שלא שלחתי" של האמנית רות אורבך, שניהם ניצולי שואה.

ניתן לבקר בתערוכה בימי א', ד' ,ו' בין השעות 10:00 ל-12:00, ובימי ב', ג' ה' בין השעות 10:00 ל-13:00. בימי ב' ו-ד' אפשר לבקר גם בשעות הערב בין 17:30 ל-19:00 ובשבתות בתיאום מראש.